0
نفقه در دوران عقد

نفقه در دوران عقد به زن تعلق می گیرد؟

نفقه در دوران عقد از جمله مباحث بسیار مهم بوده که اخیرا مورد سوال بسیاری از مردم قرار گرفته است. اهمیت این موضوع اینجا روشن می شود که

بر خلاف ازدواج های قدیمی که فاصله دوران عقد و عروسی محدود بوده و غالبا از چند ماه بیشتر نمی شد، در ازدواج های امروزه به دلیل شرایط و احوالات زندگی مدرن فاصله دوران عقد تا عروسی بسیار طولانی تر شده است. بعنوان مثال زیاد می بینیم و می شنویم که فاصله این دوران برای بسیاری از زوج ها یکسال، دو سال و حتی بیشتر به طول می انجامد. همین وضع اهمیت پرداختن به نفقه در دوران عقد را آشکار می سازد.

 بر اساس قانون از زمانی که عقد ازدواج دائم جاری می شود، حقوق زوجین در مقابل یکدیگر برقرار می شود اما سوال این است که آیا هزینه های زن در طول این مدت بر عهدۀ شوهر است و نفقه در دوران عقد وجود دارد یا خیر؟ بر اساس قانون ، تمکینِ زن شرط دریافت نفقه وی از شوهر است (در این باره به مقاله شرایط پرداخت نفقه مراجعه کنید) این در حالی است که در دوران قبل از عروسی تمکین وجود ندارد و این مورد با عرف ایرانی مطابقت ندارد. پس:

الف) آیا در حالی که زن تمکین نمی کند می توان شوهر را ملزم به دادن نفقه کرد؟

ب) و یا مهم تر این مورد که آیا در دادگاه برای اخذ نفقه هایی که شوهر نپرداخته و دادگاه قصد دارد شوهر را به پرداخت آنها ملزم نماید بر اساس ماده ۱۲۰۶  آیا می توان نفقه دوران عقد رانیز محاسبه کرده( در این لینک می توانید نحوه محاسبه نفقه زن را مطالعه بفرمایید) و شوهر را بدان ها ملزم کرد؟

نفقه در دوران عقد

بر اساس ماده ۱۱۰۲ همین که نکاح بصورت صحیح بین زن و مرد واقع شد، تکالیف زوجین در مقابل یکدیگر برقرار می شود. یعنی زن می تواند حق نفقه خود را از شوهرش مطالبه نماید. اما از طرف دیگر بر اساس ماده ۱۱۰۸ هرگاه که زن از وظایف خود در مقابل شوهر همانند تمکین امتناع کند مستحق دریافت نفقه نخواهد بود. همانطور که بالاتر نیز بیان کردیم بر اساس عرف ایرانی که مبنای حکم اغلب مراجع تقلید قرار گرفته است، زن در دوران عقد وظیفۀ تمکین ندارد. پس چگونه می توان گفت که زن درحالی که تمکین نمی کند مستحق دریافت نفقه می باشد؟

 ماده ۱۰۸۵ را به نوعی می توان استثنائی بر موضوع قبلی قلمداد کرد. بر اساس این ماده در صورتی که مهریه حال باشد، زن می تواند تا زمانی که مهریه را تماما دریافت نکرده باشد از تمکین خود داری کند که در اینصورت زن دوباره حق دریافت نفقه را خواهد داشت. مورد دیگر جایی است که زن به حق حبس متوسل نشده است اما به هرحال در صورتی که زن آمادگی خود را اعلام کرده است، مرد وی را به عروسی و شروع زندگی مشترک دعوت نمی کند و یا اینکه اساسا قدرت مالی  عروسی کردن را ندارد، که در این صورت نیز می توان با استفاده از ماده ۱۱۰۲ که وظایف زن و شوهر را بعد از عقد صحیح لازم می داند مطمئن شویم که نفقه در دوران عقد برای زن وجود دارد.

سوال) زمانی که مرد مهریه را کامل پرداخت و زن را دعوت به شروع زندگی مشترک یا همان تمکین نمود ولی زن امتناع کرد، آیا در اینصورت نیز زن مستحق دریافت نفقه است؟ خیر در اینصورت چون دلیلی برای عدم تمکین زن وجود ندارد، این شخص به دلیل عدم تمکین مستحق دریافت نفقه نخواهد بود که در این حالت زن ناشزه خوانده می شود.

سخن آخر:  مستنبط از مواد ۱۱۰۲ و ۱۰۸۵ قانون مدنی ایران، نفقه در دوران عقد ثابت است و این تصور که زن تنها زمانی که به خانه شوهر برود نفقه می گیرد اساسا باطل است.

مراجع تقلید هم در این خصوص دیدگاه های مشابهی دارند. ازجمله این مراجع فتوای آیت الله سیستانی در منهاج الصالحین ایشان است که نفقه در دوران عقد را ثابت می داند. هم چنین حضرت امام خمینی نیز در کتاب مجموعه نظریات مشورتی فقهی در امور حقوقی بیان می فرماید که: « اگر زن پس از عقد تمکین نکرده باشد، تا گرفتن مهریه خود تمکین نکرده که در این حالت مستحق نفقه است».

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید. مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

14 + 3 =