0
مشاوره حقوقی مهریه

مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران)

این روز ها مسئله ی مهریه و مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) یکی از پرچالش ترین مباحث فقهی و حقوقی در ایران می باشد. افراد در سنین مختلف با ان درگیر می باشند.

براساس مواد مختلف قانون مدنی و با توجه به فقه اسلامی می توان گفت: که کلمه مهریه در ایران عبارت است از آن که مال معینی به عنوان مهر با توافق زوجین تعیین گردد. و یا این که شخصی که زوجین انتخاب کرده اند معین میکند که مهر چه باشد.

در مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) بیان شده است که این مال ممکن است عین معین باشد. مانند: خانه،زمین، باغ، اتومبیل و…حتی ممکن است منفعت باشد. چنان که سکونت یا اجاره بهای خانه ای را برای مدت معین مهر قرار دهند. حتی ممکن است این مهر به نوعی سود حاصل از مال معینی باشد.

مانند: منفعت حاصل از اجاره بهای خانه ای، که برای مدتی معین به عنوان مهر تعیین می گردد. البته این نکته نیز در مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) آمده است. که تنها کاری را میتوان مهر قرار داد که ارزش اقتصادی داشته باشد. در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

مانند: تعلیم زبان خارجی، هنر دوزندگی و یا ساختن خانه ای معین. همچنین ممکن است مهر نه مال عین باشد و نه منفعت و عمل کاری، بلکه حق باشد. این حق می تواند حق دینی باشد مانند حقی که به نفع زن از طرف همسرش ایجاد میشود.

مشاوره حقوقی تلفنی

لزوم اصلی شرایط صحت مورد معامله | مشاوره حقوقی مهریه

مهریه یک نوع قرارداد تبعی می باشد. این یعنی یک قرارداد مجزا اما تابع عقد می باشد. از این رو شرایط خاص خودش در مورد رعایت قرارداد را داراست.

بنابراین چیزی که به عنوان مهر تعیین می گردد. باید دارای شرایط عمومی مورد معامله باشد. این شرایط به ترتیب زیر می باشد:

1- مهر باید دارای ارزش داد و ستد و اقتصادی باشد. به عبارت قابل معامله کردن باشد. به عنوان مثال شما نمی توانید در مورد هوا، دریا که ارزش اقتصادی ندارند معامله کنید.


پیشنهاد می شود مقاله ” مشاوره خانواده تلفنی ” مطالعه کنید.


2- اگر به مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) مراجعه کنید. متوجه خواهید شد که آنان به شما توصیه خواهند کرد.

 نباید موقوفات و اموال و مشترکات عمومی را مورد معامله قرار دهید. زیرا مهر از لحاظ شرعی و قانونی باید قابل تملک به وسیله ی زن باشد.

به بیان بهتر مالی که حتی قسمتی از آن متعلق به دیگری می باشد نمی توان مورد مهر قرار داد. زیرا در غیر این صورت  بعد ها در هنگام گرفتن مهریه ی خود به مشکل حقوقی و قانونی بر خواهید خورد.

3- هرگاه مهر معین گردد، باید در زمان عقد موجودیت داشته باشد. از لحاظ مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران).

اگر مرد بتواند ثابت کند که عین مال در زمان عقد موجود نبوده است. تعیین مهریه باطل خواهد شد. مثلا اگر اتومبیلی را مورد مهریه قرار دهد که در حین عقد از بین رفته باشد. تعیین کردن مهریه باطل و بی اثر باشد.

قوانین مهریه در ایران

لزوم دیگر شرایط صحت مورد معامله

1- مالی که به عنوان مهر قرار داده می شود، مالک آن باید شوهر زن باشد. البته از لحاظ، مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) ،ملک غیر را هم با رضایت  مالک می توان مهر قرارداد.

اگر ملک غیر بدون اذن مالک به عنوان مهر قرار داده شود. بعدها مالک آن را اجاره کند، تعیین مهریه نافذ خواهد بود. اما اگر صاحب مال اجازه ننماید شوهر باید مثل یا قیمت آن را پرداخت کند.

2- مهر باید معین باشد یعنی نمی توان یکی یا دو یا چند چیز را به طور مردد مورد مهریه قرار داد.

3- با مراجعه به مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) متوجه خواهید شد که مهریه باید منفعت عقلایی مشروع داشته باشد. بنابراین اگر قانون و شرع، فروش یا استعمال آن مال را منع کرده باشد نمیتوان آن را مورد مهر قرار داد. برای مثال نمی توان مواد مخدر را به عنوان مهریه تعیین کرد.

4- شوهر باید قدرت بر تسلیم مهر را داشته باشد. وگرنه تعیین مهر به هیچ عنوان درست نخواهد بود. مثلا اگر انگشتر و یا گردنبندی در دریا غرق شده باشد و دست یافتن به آن غیر ممکن باشد. نمیتوان آن را مورد مهریه قرار داد.

البته در صورت مراجعه به مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) و جویا بودن شما برای پیدا کردن راه حل میتوان گفت:

که اگر شوهر توانایی بیرون اوردن ان انگشتر و یا گردنبنند را به هیچ عنوان نداشته باشد. زن غواص ماهری باشد و مالی که در ته دریا می باشد را به چنگ آورد و یا مالی که در دست غاصب است با استفاده از نفوذ خانواده خود از وی بگیرد، در این صورت مال مزبور به عنوان مهریه تعیین می گردد.


مشاوره مهریه

نکاتی در مورد مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران)

1- در حقوق ما برای مهر از نظر مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) حداکثر و حداقلی معین نشده است و زوجین میتوانند ان را با توافق یکدیگر تعیین کنند.

2- شاید این سوال مهم برای شما نیز پیش اید که می توان تعهد به انجام کاری و با عدم انجام آن را به عنوان مهریه قرار داد؟

واقعیت آن است که مهر باید یک مال قابل تملک باشد و تعهد و یا عدم تعهد به انجام کاری این ویژگی را دارا نمی باشد.

3- بیشتر خانم هایی که برای مبحث تعدیل مهریه ریالی به مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) مراجعه می کنند.

به دلیل  تورم شدید و تنزل فاحش ارزش پول در چند دهه ی اخیر، این امر را مطابق با عدل و انصاف نمی دانند و می توانند با توجه به اینکه، چیزی جز مبلغ اسمی مهر که قدرت خرید آن نسبت به زمان انعقاد ازدواج به مراتب کمتر شده است.

با عدالت و انصاف سازگار نمی باشد و می توان به مراجع قانونی برای چاره جویی و تعدیل این گونه مهرها که منطبق با مشاوره حقوقی مهریه (قوانین مهریه در ایران) میباشد برآمد.

4- اگر زوجه بعد از فوت شوهرش برای وصول مهریه خود از ماترک زوج اقدام کند میتواند مهریه خود را از تاریخ فوت شوهرش مطالبه کند.

در نهایت می توان گفت که ازدواج به سبب حساسیت و پایه ای بودن در جامعه بسیار مورد توجه قانونگذار قرار گرفته است. یکی از این قوانین را قانون مهریه می نامند که در این جا سعی شد به تفصیل درباره آن بحث شود.

نحوه ارتباط با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی پیام مشاور

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.