0
قسط بندی مهریه

قسط بندی مهریه چگونه است ؟ (تقسیط مهریه)

در سالهای اخیر مشکلات اقتصادی مردم کشور را تحت تاثیر قرار داده و بسیاری از مردم در مضیقه مالی به سر می برند .

در چنین حالتی شما تصور کنید در گیر یک دعوای حقوقی هم هستید ، دعوای حقوقی خانوادگی  که شما را هم از لحاظ  روحی و هم از لحاظ  مالی تحت تاثیر قرار می دهد و مشکلات شما را دو چندان می کند .

یکی از مهمترین و بیشترین دعاوی خانوادگی مطالبه مهریه می باشد. طبیعتاً مطرح شدن چنین دعاوی آثار و عواقب مالی  برای شما خواهد داشت . نظر به قانون خانواده مرد می بایست تحت هر شرایطی مهریه زوجه را پردخت نماید بنابراین در صورت مطالبه مهریه از سوی زن مرد باید  تمام مهریه را به زوجه پرداخت نماید .

 در اینجا سوالی مطرح می شود که آیا مواردی هم وجود دارد که زن از مهریه محروم شود؟! در ادامه قطعا به این پرسش پاسخ خواهیم داد.  بسیاری از مردان از پرداخت مهریه به صورت یکجا عاجز هستند و پرداخت تمام و کمال مهریه آن هم به صورت یکجا تقریبا غیر ممکن است حال سوال پیش می آید که تکلیف مهریه زن چه می شود؟ آیا مرد در صورت عدم پرداخت مهریه به صورت یکجا باید  زندان برود؟

 در پاسخ بیان می داریم که قانون گذار یا شارع مقدس با توجه به  نرخ تورم در جامعه، وضعیت  اقتصادی موجود و همچنین وضعیت مالی مرد، سازوکاری کاربردی برای پرداخت مهریه زن و عدم زندان رفتن مرد تعیین کرده است و آن قسط بندی مهریه می باشد . چنانچه مرد توانایی و قدرت مالی برای پرداخت مهریه به صورت یکجا را نداشته باشد  می تواند با تایید قاضی محترم مقدار و میزان مهریه را به صورت قسطی  در مدت زمان معینی که از سوی دادگاه در فواصل زمانی مشخص تعیین می شود پرداخت نمایید ، به چنین عملی در اصطلاح حقوقی تقسیط مهریه یا قسط بندی مهریه گویند.

تعدیل مهریه چیست  :

زمانی که زن مهریه را مطالبه می کند بسیاری مردان  توانایی پرداخت مهریه  در همان لحظه را ندارند به همین منظور قانون گذار قسط بندی مهریه را مطرح نموده است . ممکن است پس از قسط بندی مهریه بنا به دلایلی مانند مشکلاتی مالی مرد  یا نرخ تورم بالا و عدم قدرت مالی ، مرد توانایی پرداخت همان مهریه قسط بندی شده را هم نداشته باشد،  در این صورت مرد باید دادخواستی را با کمک وکیل خود تنظیم نماید و در آن با بیان شرایط و اوضاع مالی خود و اثبات عدم قدرت مالی درخواست کاهش مقدار مهریه پرداخی در هر ماه یا افزایش فاصله زمانی پرداخت قسط شود مثلا اگر قراربوده هر ۲ ماه یک سکه پرداخت کند هر ۴ ماه یک سکه پرداخت کند به این عمل در اصطلاح حقوقی تعدیل مهریه گفته می شود که بسیار کار ساز و در اکثر موارد نیز مورد قبول واقع می شود . مرد می بایست به کمک وکیل دادگستری  درخواست اعسار خود مبنی بر پرداخت مهریه زن به صورت یکجا را به دادگاه تقدیم نماید قاضی نیز با توجه به قدرت مالی مرد و حقوقق دریافتی وی وشناسایی کلیه اموالی که در اختیار مرد است به استثناء مستثنیات دین تعیین می‌کند که مرد باید در هر ماه یا هر دوماه  یکبار چه میزان از مهریه زوجه را پرداخت نماید.

قسط بندی مهریهموارد عدم پرداخت مهریه :

یک نکته فوق العادده و کاربردی در موارد عدم پرداخت مهریه است : شاید برای شما جذاب و جالب باشد که در برخی از موارد زن از مهریه محروم می شود ومرد لازم نیست اصلاً مهریه ای پرداخت کند چه برسد به قسط بندی مهیریه که آنها را بیان می کنیم؟

۱-  در برخی از موارد عقد نکاح یا ازدوج به دلایلی باطل می شود . من جمله آن دلایل در عده بودن زن در حین ازدواج  می باشد . زن بعد از طلاق باید مدت زمانی مشخصی را با کسی ازدواج نکند حال اگر در طی این مدت با مردی ازدواج کند این ازدواج باطل خواهد بود در چنین شرایطی اگر بین زن و مرد رابطه زناشویی برقرار نشده باشد هیچ مهریه به زن پرداخت نمی شود .

۲-دومین مورد عدم پرداخت مهریه زمانی است که زن و مرد در زمان عقد هیچ مهریه را تعیین نکرده باشند زیرا که قانون گذار این امکان را قرار داده است که زن و مرد بعد از ازدواج مقدار مهریه را تعیین کنند بنابراین اگر مهریه در زمان عقد تعیین نشده باشد و زن یا مردی فوت کند یا به هر دلیلی طلاق و جدایی حاصل شود در صورتی که هنوز مهریه تعیین نشده و  رابطه زناشویی بین آنها برقرارنشده باشد به زن هیچ مهریه  تعلق نمی گیرد.

۳- سومین مورد زمانی است که تدلیس در نکاح صورت پذیرد. تدلیس در نکاح یعنی زوجه صفات یا ویژگی های خوب را به خودش نسبت دهد و مرد به دلیل داشتن  صفات با زن ازدواج کند سپس متوجه شود که این زن صفات را نداشته و زوجه دروغ و فریب کاری  کرده است . به طورن نمونه : زن خود را صاحب یک کارخانه معرفی کند یا زن خودش را دارای مدرک تحصیلی بالا معرفی کند در حالی که هیچ مدرکی ندارد در این صورت مرد می تواند با مطرح کردن این موضوع در دادگاه تدلیس را اثبات کند و هیچ مهریه ای به زوجه تعلق نمی گیرد.

تکلیف مهریه قسط بندی شده پس از فوت شوهر :

 ممکن است مرد در حین پرداخت مهریه قسط بندی شده فوت کند در چنین شرایطی زوجه باید علیه وراث دعوایی را مطرح کند تا هر آنچه که از ترکه یا اموال متوفی باقی مانده را بفروشند تا مهریه زن را پرداخت نمایند حال اگر مرد هیچ مال و اموال  و ملکی نداشته باشد زن هرگز نمی تواند مهریه خود را از وراث مطالبه کنند و دیگر مهریه نخواهد گرفت بنابراین در یک جمله وراث هیچ وظیفه ای در قبال پرداخت مهریه زن ندارند و هیچ شکایت علیه آنان مبنی بر گرفتن مهریه نمی توان انجام داد.

مجازات عدم پرداخت مهریه:

در صورت عدم پرداخت مهریه در اقساط معین شده توسط دادگاه زوجه به کمک وکیل خود باید این مسئله را به مرجع قضایی اطلاع دهد سپس قاضی یک هفته به مرد فرصت می‌ دهد تا مهریه را پرداخت کند اگر پرداخت شد که به همان روال سابق ادامه پیدا می کند  در غیر این صورت حکم جلب وی صادر می شود و  دیگر قسط بندی مهریه  باطل شده و در اصطلاح حقوقی می گویند دین حال شده یعنی باید  درهمان لحظه بدهی و دین  خودش را پرداخت کند  و مهریه را باید یکجا تقدیم نماید در غیر این صورت مرد به زندان می رود.

مقالات مرتبط :

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید. مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.