0
نحوه محاسبه نفقه زن

نحوه محاسبه نفقه زن (از صفر تا صد)

از جمله وظایف شوهر این است که هزینه های خانه و خانواده خود را فراهم نماید. بر اساس قانون هر زمان که عقد نکاح به صورت صحیح و کامل منعقد شد،

حقوق زوجین به نسبت یکدیگر آغاز می شود. از جمله این حقوق، حق زن برای دریافت نفقه از شوهرش است ، پس می توان گفت از زمان عقد ازدواج، نفقه بر دوش شوهر قرار می گیرد (مواد ۱۱۰۲ و ۱۱۰۶). (در این باره مقاله نفقه چیست را مطالعه بفرمایید)

معیار محاسبه نفقه زن

در واقع محاسبه نفقه زن فرمول مشخص و یکسانی ندارد و روش ثابتی برای همه جهت محاسبه نفقه وجود ندارد. بلکه بر اساس شرایط و وضعیت زندگی زوجه تعیین می شود. اما در این خصوص معیار هایی وجود دارد که دادگاه بر اساس آنها به محاسبه نفقه زن می پردازد که آنها را می توان در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی مشاهده کرد. بر اساس این ماده: نفقه عبارت است از همه نیاز های متعارف و متناسب با وضعیت زن از قبیل مسکن، خوراک، پوشاک، اسباب و اثاثیه منزل، هزینه های درمانی و بهداشتی، خادم در صورت عادت یا احتیاج بدلیل وجود نقصان یا بیماری زن. البته مواردی که می تواند جهت محاسبه نفقه زن مورد استفاده قرار گیرد تنها این موارد نیستند بلکه این موارد تنها بعنوان نمونه در قانون ذکر شده اند. مواردی چون میزان تحصیلات زوجه، میزان درآمد زوج، شرایط اقتصادی و معیشتی خانوادۀ پدری زوجه، سن، شان اجتماعی و جایگاه خانوادگی وی و هر عاملی که بتواند در محاسبه نفقه زن تاثیر گذار باشد جزو این موارد قرار می گیرد.

با توجه به مطالبی که گفته شد، روشن می شود که میزان مشخصی برای نفقه وجود ندارد که هر ساله از طرف قوه قضاییه برای تمامی افراد یکسان باشد بلکه این میزان می تواند برای هر فردی به نسبت دیگری متفاوت باشد. به عبارت دیگر منظور از نفقه، تعیین مبلغی است که زن بتواند نیاز ها و مخارج متعارف خود را با استفاده از آن تامین نماید. در واقع عامل اصلی در تعیین مبلغ نفقه عرف است. یعنی هم عرف خانوادگی و محیطی که زن در آن زندگی می کند و هم عرف جامعه بصورت کلی که معیار هایی را برای تعیین میزان نفقه در اختیار می گذارد.

برای تعیین مقدار و محاسبه نفقه زن اولین کاری که باید انجام شود این است که دادخواستی به دادگاه برای تعیین مقدار نفقه داده شود. دادگاه این وظیفه را بر اساس مواد ۱۱۱۱ قانون مدنی و ۴۷ قانون حمایت خانواده انجام داده که بر این اساس اولا میزان و سپس ترتیب پرداخت نفقه را مقرر خواهد کرد.

محاسبه نفقهنحوه محاسبه نفقه زن در دادگاه

نحوه محاسبه نفقه زن نیز در دادگاه اصولا اینگونه است:

 مرحله اول: ابتدا دادگاه از زوجین می خواهد که با توافق خودشان مبلغی را برای نفقه تعیین نمایند.

مرحله دوم: در صورتی که زن و شوهر به توافق نرسیدند، دادگاه از یک کارشناس درخواست می کند که مبلغی را بعنوان نفقه تعیین نماید.

مرحله سوم: در صورتی که یکی از زوجین به مبلغی که توسط کارشناس تعیین شده است ایراد داشته باشند و مبلغ تعیین شده را قبول نداشته باشند می توانند به رای کارشناس اعتراض کنند. در این صورت یک هیئت کارشناسی سه نفره تعیین خواهد شد که بعنوان آخرین مرحله مبلغی را بعنوان نفقه برای زن تعیین می کند و دادگاه نیز بر اساس آن حکم صادر می کند.

همانگونه که توضیح دادیم نحوه محاسبه نفقه زن به یک کارشناس و در صورت اعتراض یکی از زن یا شوهر به کارشناسی سه نفره داده می شود. اما سوال این است که نحوه محاسبه نفقه زن توسط این کارشناسان چگونه خواهد بود؟ این کارشناسان با استفاده از معیار هایی که در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی وجود دارد و هم موارد دیگری که نام برده شد میزان نفقه را تعیین می کنند.

این مبلغ می تواند در برخی حالات بسیار زیاد باشد بعنوان مثال در وضعیتی که زن در خانه شوهر امنیت جانی، مالی یا حیثیتی نداشته باشد بر اساس ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی می تواند مسکن جداگانه ای را برای خود تهیه نماید که هزینه این مسکن هم بعنوان نفقه بر عهدۀ شوهر خواهد بود. یا مثلا در شرایطی که زن بدلیل بیماری و یا عادت شخصی نیاز به خدمه داشته باشد، مبلغ این کار هم بعنوان نفقه بر دوش شوهر خواهد بود.

با توجه به مواردی که در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی شمرده شده است، آشکار می شود که نفقه در بر گیرندۀ هزینۀ نیازهای ضروری است، بعنوان مثال زوجه نمی تواند هزینه کار های پر هزینه و غیر معمول را نیز بعنوان نفقه درخواست کند. بلکه محاسبه نفقه زن بر اساس نیاز های شخصی زوجه تعیین می شود.

نکته : نفقه مختص عقد ازدواج دائم است و در ازدواج موقت که عرفا صیغه خوانده می شود قانونا نفقه وجود ندارد مگر اینکه در زمان عقد شرط شده باشد که زوج مکلف به پرداخت نفقه به همسر موقتش است(ماده ۱۱۱۳).

سوال: آیا هزینه لوازم آرایشی نیز در محاسبه نفقه زن تاثیر دارد؟ بله. همانگونه که ماده ۱۱۰۷ هزینه های مربوط به امور بهداشتی و آرایشی گنجانده شده است می توان گفت لوازم آرایشی نیز از همین دسته حساب می شود و هم اینکه عرفاً زنان از لوازم آرایشی استفاده کرده و جزو هزینه های متعارف آنها به حساب می آید.

سوال: آیا تورم بر میزان نفقه تاثیر گذار است؟ بله. تورم می تواند بر مبلغ نفقه تاثیر گذار باشد. زن می تواند به دادگاه مراجعه کرده و بدلیل تورم درخواست تجدید نظر از مبلغ نفقه بدهد. در این صورت نیز دادگاه مبلغ نفقه را تعدیل خواهد کرد.

مقاله مرتبط : نفقه در دوران عقد به زن تعلق می گیرد؟

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید. مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو + 16 =