0
میزان مهریه

میزان مهریه قابل وصول چقدر است؟

با توجه به افزایش بی رویه زندانیان کیفری که اغلب در رده سنی ۲۵ تا ۳۵ سال هستند، قوه قضائیه در جهت کاهش این روند تغییراتی در قوانین مهریه ایجاد کرده است.

بر اساس این قوانین میزان مهریه تنها تا ۱۱۰ سکه طلا می باشد و در صورتی که زوج توانایی پرداخت بیش از این مبلغ را نداشته باشد، قانون پرداخت مبلغ بیشتر را به او تحمیل نخواهد کرد.

مهریه چیست؟

اگر بخواهیم یک توصیف کلی از مهریه داشته باشیم باید بگوییم که مهریه مال و دارایی یا مبلغی است که بر اساس قرارداد ضمن عقد، زوج متعهد می شود که آن را به زوجه بپردازد. این مبلغ بر اساس قوانین شرع و عرف از سوی مرد به زن تعلق می گیرد. مهریه دارایی است که تنها به زوجه تعلق می گیرد و افراد دیگر مانند خانواده از آن سهمی نمی برند. در واقع هدف از تعیین مهریه پایبند کردن مرد به زندگی و روابط زناشویی در حریم خانواده است. از سویی دیگر می توان در مواقع اضطرار آن را به عنوان ضمانتی برای حق طلاق زن در نظر گرفت.

بر اساس تعالیم دین و قانون طرفین مرد و زن می توانند قبل از ازدواج میزان مهریه را با توافق هم مشخص کنند. میزان مشخصی برای مهریه در نظر گرفته نشده است و هر چیزی که ارزش اقتصادی و اجتماعی داشته باشد می تواند به عنوان میزان مهریه تعیین شود.

البته مهریه باید شامل موارد قابل قبولی باشد. مهریه می تواند به صورت اموالی در نظر گرفته شود که قابل نقل و انتقال است. بطور کلی مهریه باید در بازار ارزش مالی داشته باشد و مردم بتوانند آن را در معاملات خود خرید و فروش کنند. بنابراین مهریه های نا متعارف مانند چند سی سی خون زوج، یک کیلو بال مگس، کلیه داماد یا هزار شاخه گل رز به دلیل نداشتن ارزش مادی برای مهریه مناسب نیستند.

میزان مهریه قابل وصول به چه معناست؟

به این دلیل که در دین و شرع میزان مشخصی برای مهریه مشخص نشده است، مهریه زن و مردی که با هم ازدواج می کنند با توافق خود و خانواده هایشان تعیین می شود. بنابراین در بسیاری از موارد وضع کردن مهریه های سنگین و سرسام آور مشکلات فراوانی برای خانواده ها ایجاد می کند و پای زوج ها را به زندان باز می کند.

میزان مهریهبه دنبال مشکلات وسیعی که در چندین سال اخیر در پی مهریه های سنگین به وجود آمد، قوه قضائیه بر آن شد تا قوانینی را وضع کند و میزان مشخصی از مهریه را به عنوان مهریه قابل وصول برای زوجین تعیین کند.

با تعیین قانون و دستور رئیس قوه قضائیه در راستای کاهش حبس زندانیان کیفری، به دنبال اجرایی شدن این بخشنامه ۵۰۰۰ نفر از زندانیان مهریه از زندانها آزاد شدند و این اتفاق تاثیر بسیار چشمگیری در بهبود احکام قضایی داشت.

درست است که قانون نمی تواند افراد را ملزم به تعیین میزان مشخصی از مهریه کند اما می تواند ساز و کارهایی ایجاد کند که میزان مهریه مبلغ متعارف و منطقی باشد. با اجرای این قوانین در صورتی که مرد وضعیت مالی خوبی نداشته باشد می تواند مهریه را با شرایط خاصی پرداخت کند.

با اجرایی شدن این قانون، مهریه هر میزان که باشد، مرد تنها مکلف به پرداخت ۱۱۰ سکه از آن است. باقیمانده مبلغ  مهریه زن، در صورتی اجرایی و قابل وصول است که زوجه بتواند در دادگاه ثابت کند که همسرش توانایی پرداخت بیشتر از این مبلغ را دارد. در صورتی که مال و دارایی از زوج شناسایی نشود، ماده ۲ قانون محکومیت های مالی اجرا خواهد شد. بنابراین اگر مرد بتواند به دادگاه ثابت کند که توانایی پرداخت مهریه را ندارد تنها ۱۱۰ سکه از کل میزان مهریه خواهد بود.

در مواردی که قرار است مبالغ بیش از ۱۱۰ سکه پرداخت شود حکم جلب زوج صادر نخواهد شد بلکه تنها در صورتی که استطاعت مالی داشته باشد اموالش توقیف می شود. بنابراین بر طبق این لایحه از ماده ۲ قانون در نحوه اجرای محکومیت های مالی  تنها ۱۱۰ سکه از کل میزان مهریه خواهد بود و ضمانت اجرایی محکومیت های مالی را دارد.

به عبارتی زوجه در صورت پرداخت نشدن تا این میزان مهریه می تواند با اعمال ماده ۲۲ برای زوج حکم جلب بگیرد. تنها در صورتی که توانایی مالی زوج برای پرداخت بیش از ۱۱۰ سکه طلا ثابت شود باقی مبلغ میزان مهریه خواهد بود در غیر این صورت اگر مرد بتواند ثابت کند که توان پرداخت ندارد مهریه زن همان میزان ۱۱۰ سکه طلا خواهد بود.

میزان مهریه

چرا میزان مهریه قابل وصول تعیین می شود؟

این لایحه از قانون در راستای حمایت از خانواده به تصویب رسیده است. مطابق این قانون در صورتی که میزان مهریه تعیین شده در هنگام عقد ۱۱۰ سکه بهار آزادی یا چیزی معادل آن باشد، مبلغ میزان مهریه  بر اساس ماده ۲ قانون اجرای محکومیت های مالی مشخص می شود.

در حال حاضر با وجود شرایط اقتصادی جامعه و بالا رفتن قیمت سکه احتمال بروز مشکلات و اختلافات بر سر مهریه بیشتر خواهد شد. هنگامی که نرخ سکه یک میلیون تومان بود امکان پرداخت ۱ سکه در ماه برای زوج وجود داشت اما در شرایط حال حاضر با قیمت بیش از ۵/۳ میلیون تومانی سکه، پرداخت آن کار دشواری است.

قوه قضائیه می بایست در چنین شرایطی قوانینی صادر و اجرا کند که بر طبق آن میزان مهریه به صورت اقساطی و متناسب با شرایط اقتصادی کشور قابلیت پرداخت داشته باشد.

در شرایطی که زوج توانایی پرداخت مهریه را داشته باشد اما از پرداخت آن امتناع کند، زوجه می تواند برای به اجرا گذاشتن مهریه خود اقدام کند. اگر در طی ۱۰ روز زن بتواند دارایی شوهر را معرفی و اثبات کند، توقیف اموال به سرعت صورت می گیرد. اما در مواردی که دارایی شوهر تنها در آمد ماهانه او باشد ( در شرایطی که مرد همسر دیگری نداشته باشد) میزان یک چهارم از درآمد ماهانه مرد به زن تعلق می گیرد تا زمانی که کل میزان مهریه به زن پرداخت شود.

در این مورد تا زمانی که میزان مهریه تسویه نشود مرد اجازه خروج از کشور را ندارد، ولی اگر مرد  اموالی به غیر از حقوق ماهانه داشته باشد دادگاه آن اموال را فروخته و مهریه به این شیوه پرداخت می شود.

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید. مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

مقالات بیشتر درباره مهریه :

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.