2

بیمه بیکاری چیست؟ همه چیز درباره بیمه بیکاری

بیمه بیکاری چیست؟

بیمه بیکاری یعنی در امان بودن و محفوظ بودن از خطر بیکاری، یعنی حالتی که برای شخص بدون اراده خود و یا بدلیل خاصی از جمله سیل و زلزله و جنگ آتش سوزی و غیره از فعالیت شغلی خود دور شده است.

روشن است که باید بدون اراده خود باشد پس بنابراین استعفا و یا بازنشستگی شامل بیمه بیکاری نمی شود. تشخیص ارادی و غیر ارادی بودن بیکار بر عهده گروهی متشکل از نمایندگان اداره کار و رفاه اجتماعی و شعب سازمان تامین اجتماعی می باشد. که شعب تامین اجتماعی پس از تایید ادارات نامبرده برای تعلق و پرداخت مستمری اقدام می کنند.

بیمه بیکاری به چه کسانی تعلق می گیرد ؟

کلیه مشمولین قانون تامین اجتماعی که تابع قوانین اداره کار و یا جهاد کشاورزی می باشند. و بیمه تامین اجتماعی برای آنها بعنوان نیروی کار اجباری انجام شده است ، مشمول بیمه بیکاری می باشند.

منظور از نیروی کار اجباری این است که لیست تامین اجتماعی برای آنها توسط کارفرما انجام شده باشد. پس بیمه گذارانی که خود اقدام به پرداخت حق تامین اجتماعی می کنند. از این قانون محروم می شوند. چرا که بیمه این افراد اختیاری و یا مشاغل آزاد می باشد.

گروه دوم

که از مزایای بیمه بیکاری محروم می باشند اتباع سایر کشورها می باشند.

گروه سوم

که با وجود لیست بیمه تامین اجتماعی شامل بیمه بیکاری نمی شوند. کسانی هستند که بین آنها رابطه نسبی یا سببی با کارفرما وجود دارد. مثل رابطه پدر و فرزندی یا خواهر و برادری یا زن و شوهر ، پس این گروه هم جزء مشمولین  نمی باشند.

گروه چهارم

افرادی هستند که قرارداد آنها پروژه های عمرانی یا نیروهای مسلح باشند که این دسته هم مشمول دریافت نمی باشند.

در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان ۲۴ ساعته دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

بیمه بیکاری

نحوه گرفتن بیمه چگونه می باشد؟

در صورتی که خود شخص یا سازمان های ذیربط تشخیص دهند که فرد مستحق دریافت بیمه بیکاری می باشد مراحلی برای استفاده از بیمه بیکاری می باشد.

اولین مرحله معرفی کتبی واحد کار و امور اجتماعی می باشد.

دوم اینکه لیست سوابق تامین اجتماعی خود را داشته باشد. 

سوم اینکه مدارک هویتی از جمله شناسنامه و کارت ملی را نیز به همراه داشته باشد.

 مهمترین اقدام مراجعه به اداره کار و تشکیل جلسات و پیگیری های مطالبه حق و حقوق می باشد. که پس از تایید رابطه کاری و محاسبه حق و حقوق مرحله بعد معرفی بیمه گذار از طریق اداره کار به سازمان تامین اجتماعی می باشد.

البته در سال ۹۸ تا ۱۴۰۰ که ویروس کرونا اکثر کشورهای جهان را درگیر خود نموده است. بسیاری از کارگران ناخواسته از شغل و محیط کاری خود محروم ماندند و یا حتی شغل خود را برای همیشه از دست دادند. مسئولین کشور ما هم به مانند سایر کشور ها مزایایی را اختصاص دادند از جمله اینکه افراد چنانچه توقف فعالیت یا عدم نیازشان از ناحیه کارفرما اعلام شده با مراجعه به سامانه بیمه بیکاری جهت ثبت نام اقدام نمایند.

میزان و چگونگی استفاده از بیمه بیکاری 

بیمه گذار تامین اجتماعی باید حداقل یک سال کامل لیست بیمه تامین اجتماعی را از یک کارگاه پرداخت نموده باشد و فاصله ای بین این یک سال نباشد. مبلغ آن به اندازه آخرین پایه حقوق می باشد که البته با افزایش حقوق سالیانه این مبلغ هم اضافه می شود. سایر مزایا از جمله حق اولاد و مسکن جزء بیمه بیکاری نمی باشد و فقط پایه حقوق پرداخت می شود. جمع مدت پرداخت مقرری از زمان برخورداری از مزایای بیمه بیکاری اعم از دوره آزمایشی و یا دائمی برای مجردین حداکثر ۳۶ ماه و برای متاهلین ۵۰ ماه می باشد.

افراد مسن مشمول قانون تامین اجتماعی که دارای ۵۵ سال و بیشتر هستند. مادامی که مشغول به کار نشده اند می توانند تا رسیدن به سن بازنشستگی، تحت پوشش بیمه بیکاری باشند. میزان دریافتی مقرری بگیر نباید از حداقل دستمزد کمتر از ۸۰ متوسط فرد وی بیشتر باشد.

مقرری بیمه بیکاری از روز اول قابل پرداخت است که هر ۲ ماه یک بار و با ورود به ماه سوم بصورت یکجا هر دو ماه پرداخت می شود.

در صورتی که مقرری بگیر در طی ایام به هر علت فوت نماید افراد تحت تکفل وی، اعم از فرزند، همسر یا پدر و مادر بصورت مادام العمر از این حقوق بصورت مستمری تامین اجتماعی برخوردار می شوند.

در چه صورتی بیمه بیکاری قطع می شود 

۱- زمانی که بیمه شده مجدداً اشتغال به کار یابد.

۲- بنا بر اعلام واحد کار و معرفی به سایر واحدها جهت اشتغال یا آموزش خودداری نماید.

۳- زمانی که در مدت دریافت بیمه از کارافتادگی کلی شود.

۴- زمانی که مُحرز شود بیکاری مشمول ، به اختیار و اراده او باشدکه در این صورت آنچه دریافته است از او استرداد می شود.

2 دیدگاه

2 دیدگاه در “بیمه بیکاری چیست؟ همه چیز درباره بیمه بیکاری
  1. بیمه بیکاری چجوری قطع میشه لطفا توضیح بیشتر

    1. در صورت تخلف احراز شده توسط بازرسین اداره بیمه تامین اجتماعی و عدم استحقاق شما اگر مشغول به شغل باشید باعث لغو و قطع حقوق بیکاری خواهد شد

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.