0

شرایط مهریه در سال ۹۸

با توجه به وضعیت اقتصادی کنونی و شرایط مهریه در ایران و قوانینی که در گذشته برای آن صادر شده است در سال ۹۸ تغییری در میزان و نحوه پرداخت مهریه صورت نگرفته است.

با اینکه قیمت سکه در سال ۹۸ افزایش زیادی داشته است، اما شرایط مهریه و قوانین آن همچنان بدون تغییر باقی مانده است. این مسئله باعث شده است که موافقان و مخالفان زیادی در میان نمایندگان مجلس حول این موضوع به بحث و بررسی طرح های پیشنهادی بپردازند.

این روزها بیشتر زندانیان مهریه را سنین بین ۲۵ تا ۳۵ سال تشکیل می دهند و این میزان روز به روز در حال افزایش است. با توجه به اینکه مهریه تنها اهرم فشار زن در هنگام طلاق و حتی پیش از آن محسوب می شود چناچه قرار بر این باشد که میزان ۱۱۰ سکه اجرایی برای مهریه کاهش یابد باید قوانین حقوقی جدیدی برای زنان در نظر گرفت. به هرحال بحث های مربوط به مهریه این روزها در کشور ما داغ است و حاشیه های فراوانی را در برگرفته است.

شرایط مهریهاتفاقاتی مانند مجرم شدن داماد در عرض یک روز بعد از ازدواج تا عدم تمکین بانو پس از عقد و شرایط مهریه به عنوان حقی که بعد از مرگ نیز بر گردن داماد خواهد بود. این ها اتفاقات و حاشیه هایی هستند که ازدواج را با اما و اگرهایی روبرو کرده اند و از طرفی آنهایی که ازدواج کرده اند دست به گریبان عواقب آن هستند.

اگر شما هم در دوران نامزدی و ازدواج به سر می برید یا خدایی نکرده با مشکلاتی در ازدواج برخورد کرده اید و در شرایط مهریه و قوانین آن دچار سردرگمی شده اید پیشنهاد می کنیم با ما همراه شوید.

اگر بخواهید پیشینه مهریه را بدانید باید بگوییم که قدمتی به اندازه ازدواج دارد. این روزها به نظر می رسد نصیحت های مادر بزرگها که می گفتند ” با لباس سفید به خانه بخت می روی و با کفن سفید بیرون می آیی” دیگر جوابگو نیست. شاید در روزگاران گذشته مردها از این بابت خیالشان راحت بود که زنها مهریه شان را طلب نخواهند کرد. اما دیر زمانی است که شرایط مهریه و قوانین مربوط به آن تغییر کرده است. این روزها زنان با کوچکترین مشکل و بهانه ای برای آزار دادن شوهر هم که شده از این حق قانونی خود استفاده می کنند.

با ادامه پیدا کردن این روند و افزایش دامادهای زندانی و بالا رفتن مبالغ مهریه بلاخره قانونی برای حمایت از خانواده در جهت رفع این معضل تصویب شد. در این راستا پیشنهادهای زیادی ارائه شد و در نهایت میزان ۱۱۰ سکه بهار آزادی ملاک دریافت مهریه قرار گرفت. بر اساس این شرایط مهریه عروس و داماد می توانند بر طبق توافق هر میزان از مهریه را تعیین کنند اما باید بدانند که تنها تا ۱۱۰ سکه از آن ضمانت اجرای کیفری خواهد داشت. یعنی اینکه داماد برای پرداخت نکردن مبلغ بیشتر از این ۱۱۰ سکه زندانی نمی شود.

شرایط مهریه برای بی مهریه ها

جالب است که بدانید قانون حتی برای مواردی که دختر خانم ها با میل و رغبت خودشان از حق مهریه چشم پوشی می کنند قوانین و شرایط مهریه را در نظر گرفته است.

کم نیستند افرادی که به دلیل مجبور شدن به ازدواج، مخالفت خانواده ها، تامین هزینه خون بها یا هر دلیل دیگری از مهریه شان می گذرند و مبلغی برای مهریه در عقدنامه شان درج نمی شود. جالب است بدانید که حتی اگر مهریه ای برای آنها تعیین نشده باشد در هر صورت قوانین و شرایط مهریه شامل حال آنها می شود و می توانند مهریه دریافت کند. به هر حال دریافت مهریه عندالطالبه است اما در این میان برقراری ارتباط زن و شوهر نیز در شرایط مهریه و مبلغ آن تاثیر دارد.

 اگر تصمیم به جدایی پیش از برقرای رابطه زناشویی باشد، مهریه با در نظرگرفتن شرایط مالی مرد بصورت “مهرالمتعه” محاسبه می شود. اما اگر جدایی پس از رابطه زناشویی باشد، مهریه زن با در نظر گرفتن مهریه بانوانی که اطرافیان عروس هستند مانند خواهر و فامیل و آشنایان نزدیک تعیین می شود. این نوع از مهریه ” مهر المثل” نام دارد.

شرایط مهریهشرایط مهریه در عقد موقت

با توجه به اینکه عقد موقت به طور شرعی و قانونی در قوانین اسلامی ثبت می شود بنابراین شرایط مهریه هم اصولی دارد که در موارد جدایی باید مانند مهریه در ازدواجهای دائم پرداخت شود. تنها تفاوتی که وجود دارد در ازدواج دائم زن نسبت به نفقه هم حق دارد اما در ازدواج موقت حق نفقه وجود ندارد مگر اینکه در شرایط ضمن عقد ذکر شده باشد.

مهریه جزء طلب های اولویت دار است یعنی اگر شوهر به افراد دیگری بدهکار باشد اول باید مهریه همسرش را بپردازد.

اولین گام برای دریافت مهریه

اولین مرحله برای دریافت مهریه برای بانویی که می خواهد مهریه اش را به اجرا بگذارد این است که از مرد شکایت می کند و پس از آن دادگاهی برای رسیدگی به این موضوع دایر می شود. در دادگاه حتی اگر مرد مال و دارایی هم نداشته باشد، حکمی بر مبنای پرداخت مهریه صادر خواهد کرد. در این شرایط حتی اگر مرد پس از صدور حکم هم مالی به دست آورد به نفع مهریه زن مصادره خواهد شد.

در مواردی که مرد اموالی دارد و می تواند مهریه را پرداخت کند، زن می تواند با همراه داشتن سند ازدواج به بخش اجرای احکام اداره ثبت مراجعه کرده و پس از شکایت از همسرش از او مهریه اش را طلب کند. اگر مرد از این کار امتناع کند اموالش توقیف می شود. حتی زن می تواند با پیگیریهای قانونی حکم ممنوع الخروجی همسرش را بگیرد و تا زمانی که شرایط مهریه را نپذیرفته و حسابش را تسویه نکرده این حکم را نگه دارد.

گاهی مواقع زن می تواند به جای سکه، اموال یا موارد دیگری را به عنوان شرایط مهریه ثبت کند که عبارتند از:

  • مواردی مانند خانه یا ویلا
  • چک، سفته و برات
  • قرار انجام کاری مانند ساختن خانه
  • تعیین حقوق مالی مانند سرقفلی یک محل مسکونی یا مغازه
  • تعیین انجام کاری مانند آموزش و یا سفر

با توجه به شرایط مهریه در مواردی که حتی زوج فوت کند در مهریه تاثیری ندارد و مهریه از اموال به جا مانده شوهر کسر می شود. در مواردی هم که زوجه فوت کند باز هم مهریه ساقط نخواهد شد و به صورت ارث به وارث می رسد.

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید. مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

مشاوره حقوقی تلفنی

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سیزده − 9 =