0
شرایط پرداخت نفقه

شرایط پرداخت نفقه در قانون چیست ؟

نفقه یکی از حقوق قانونی زن است و در صورتی که زن نسبت به همسرش تمکین داشته باشد می تواند با مراجعه به دادگاه برای دریافت حقش درخواست بدهد. بر اساس آنچه در ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی آمده است نفقه تمام نیازهای متعارف و متناسب با شأن زن را در بر می گیرد. نفقه مواردی مانند خوراک، پوشاک، مسکن و نیازهای بهداشتی و درمانی و سایر نیازهای متعارف زندگی را در بر می گیرد. برای اینکه شرایط پرداخت نفقه را بدانید با ما همراه شوید.

قانون میزان مشخصی برای نفقه مشخص نکرده است بلکه میزان نفقه بر اساس شرایط و زمان و مکان زندگی زوجین، موقعیت زن و توانای مالی شوهر مشخص می شود.

بر اساس ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی در صورتی که همسر از پرداخت نفقه امتناع کند ، زوجه می تواند به دادگاه مراجعه کرده و با توجه به وضعیت و شأن خانوادگی خود نفقه را از طریق قانونی دریافت کند. در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

نفقه در چه مواردی به زن تعلق نمی گیرد؟

درست است که در قانون نفقه حق مسلم زن شناخته می شود اما در مواردی هم این حق از او سلب می شود. بر اساس ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی در صورتی که زوجه بدون وجود ممانعت از انجام وظایف زناشویی خود امتناع کند مستحق دریافت نفقه نخواهد بود. بنابراین تمکین نداشتن زن می تواند مجوزی برای همسر در مورد عدم پرداخت نفقه باشد، البته تمکین وابسته به عرف نزدیکان و آشنایان فرد است.

به طور کلی در مورد تمکین می توان گفت که به معنای برآورده کردن خواسته های مشروع همسر و تامین نیازهای او می باشد. یکی از مواردی که شامل تمکین می شود اقامت زن در محل زندگی شوهر است و چنانچه زن خانه را ترک کند نفقه به او تعلق نمی گیرد.

بر اساس ماده ۱۱۱۲ قانون مدنی در عقد موقت هم نفقه به زن تعلق نمی گیرد مگر اینکه این موضوع در شرایط ضمن عقد نوشته شود و شوهر متعهد به پرداخت نفقه باشد. بر اساس ماده ۱۱۱۳ قانون مدنی در عقد موقت در مواردی که در هنگام عقد شرط شده است زوج باید به زوجه نفقه بپردازد.

به طور کلی نفقه باید شامل تمام نیازهای طبیعی زندگی متناسب با شرایط و وضعیت زندگی باشد تا زوجه بتواند گذران زندگی کند. مواردی مانند وسایل زندگی، مواد غذایی، پوشاک، لوازم آرایش و هر نوع لوازم مربوط برای گذران زندگی و رفع کمبودها شامل نفقه می شود. موسسه پیام مشاور در زمینه مشاوره طلاق رایگان میتواند بهترین گزینه برای دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی برای حل مشکلات شما باشد.

تعیین میزان نفقه

میزان نفقه بر اساس وضعیت عمومی جامعه، توانایی مالی مرد، شئونات خانوادگی تعیین می شود و در مواردی که زوجین در این مورد اختلاف داشته باشند، کارشناس شرایط پرداخت نفقه و میزان نفقه را مشخص می کند.

شرایط پرداخت نفقهشرایط پرداخت نفقه بعد از فوت همسر یا طلاق

پس از مرگ همسر در مدت معینی زن می تواند ادعای نفقه کند. بر اساس قانون اصلاح شده سال ۱۳۸۱ زن پس از گذر عده همسر فوت شده خود می تواند از کسانی که پس از مرگ همسر اموالی دارند و نفقه زن بر عهده آنها قرار می گیرد طلب نفقه کند.

در مواردی که شوهر فوت نکرده است اما مفقود شده است زن می تواند برای درخواست نفقه به دادگاه مراجعه کند و حاکم شرع باید با توجه به اموال شوهر غایب شرایط پرداخت نفقه زوجه را مهیا کند.

بر اساس ماده ۱۱۰۹ قانون مدنی در صورتی که زوجین طلاق رجعی گرفته باشند (یعنی طلاقی که تا زمانی که مهلتش تمام نشده مرد می تواند بازگردد). در زمان عده زوجه، مرد موظف است که نفقه اش را پرداخت کند مگر آنکه طلاق در زمانی رخ داده باشد که زن تمکین نکرده است.

اما در شرایطی که طلاق با فسخ نکاح همراه باشد زن تنها در صورتی که حامله باشد تازمانی که فرزندش به دنیا می آید می تواند نفقه دریافت کند در غیر این صورت شرایط پرداخت نفقه را ندارد.

به موجب قانون نفقه حق قانونی زن است و چیزی جزء چند مورد ذکر شده نمی تواند این حق را از او بگیرد. حتی اگر در طی تعهد کتبی اعلام کند که نفقه اش را می بخشد. باز هم این حق از او ساقط نمی شود و اگر زوج نفقه اش را پرداخت نکند قاضی می تواند بر اساس ۵ ماده قانونی او را به حبس محکوم کند.

شرایط پرداخت نفقه

در صورتی که مرد نفقه پرداخت نکند چه می شود؟

بر اساس ماده ۶۴۲ قانون مدنی در صورتی که مرد علی رغم تمکین زوجه و وجود شرایط پرداخت نفقه،  از پرداخت نفقه به او امتناع کند و یا از پرداخت نفقه توسط افراد واجب النفقه جلوگیری کند قانون می تواند او را از سه ماه و یک روز تا ۵ ماه به حبس محکوم کند.

در صورتی که زوج محکوم به پرداخت نفقه باشد اما از از پرداخت آن خودداری کند یا اینکه توانایی مالی نداشته باشد و در فقر باشد زوجه می تواند درخواست طلاق دهد و قاضی مرد را مکلف به طلاق دادن زن می کند.

نکته قابل ذکر این است که پرداخت نفقه تا زمانی برای مرد واجب است که زن به او تمکین داشته باشد و وظایف زناشویی خود را به خوبی انجام دهد در غیر این صورت نفقه از او سلب می شود.

تمکین در مفهوم کلی و عام به معنای فرمانبرداری از شوهر، خوش اخلاقی با همسر و اقامت داشتن در منزل شوهر و اجابت نیازهای جنسی او می باشد. در شرایطی که زن از همسر خود تمکین نکند به او ناشزه گفته می شود.

در صورتی که شوهر شرایط پرداخت نفقه را داشته باشد اما از پرداخت آن خودداری کند زوجه می تواند از او شکایت کرده و دادخواست حقوقی تنظیم کند. در این شرایط دادگاه مرد را به پرداخت نفقه محکوم می کند و امتناع او از پرداخت نفقه باعث می شود که به حبس محکوم شود. زن می تواند نفقه زمان گذشته و حال را از طریق شکایت کیفری مطالبه کند.

 بر اساس ماده ۶۴۲ قانون مدنی در صورتی که مرد استطاعت مالی پرداخت نفقه را داشته باشد اما نفقه زن و فرزندانش را پرداخت نکند دادگاه از سه ماه و یک روز تا ۵ ماه برای او حبس در نظر می گیرد.

شرایط پرداخت نفقه در موارد مجنون بودن مرد

اگر مرد مشکل عقلی داشته باشد و یا مجنون باشد و زوجه ولی نداشته باشد، دادگاه قیمی را مشخص می کند تا نفقه را به او پرداخت کند. کوچک بودن مرد یا مجنون بودن او باعث می شود تا دادگاه وارد عمل شود و شخصی را به عنوان قیم تعیین کند.

نحوه ارتباط با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی پیام مشاور

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments