0
مشاوره حقوقی رایگان

پس از طلاق والدین، کودکان دچار چه آسیب هایی می‌شوند؟ | طلاق عاطفی

گاهی اوقات پیش می‌آید که زوج ها در زندگی زناشویی خود احساس رضایت کافی را ندارند. و پس از مدتی تصمیم به جدایی می‌گیرند. اما بسیاری از پدر و مادرها که همیشه نگران فرزندانشان بوده‌اند با آثار مخرب طلاق بر روی آن‌ها آشنایی ندارند. و نمی‌دانند که طلاق باعث بروز چه رفتارهایی در کودکان می‌شود. و بدون فکر و مشورت تصمیمات خطرناکی میگیرند، در صورتی که میتوانند با یک مشاوره طلاق  در این خصوص صحبت و از مشکلات بعدی اعم از طلاق عاطفی جلوگیری کنند.

ایجاد احساس نا امنی، احساس گناه، ترس از دست دادن والدین، احساس بلاتکلیفی، تنهایی و افسردگی،‌ افت تحصیلی و موضوعات این چنینی، می توانند از آسیب های طلاق یا حتی طلاق عاطفی والدین بر روی فرزندان باشد.

هنگامی که دو نفر قصد ازدواج با یکدیگر را دارند، باید قبل از عقد کردن، تحت نظارت خانواده هایشان نسبت به یکدیگر به شناخت کافی و کامل برسند. اگر میزان شناخت ما از یکدیگر، سطحی باشد و نیازها و انتظارات طرف مقابل خود را نشناسیم. مقدمه ای برای ایجاد طلاق عاطفی و بعد از آن طلاق رسمی است. پس مهم ترین اصل در جلوگیری کردن از طلاق، این است که همسران به شناخت کافی نسبت به نیازها و انتظاراتشان بپردازند.

طلاق عاطفی چیست؟

وقتی همسران احساس کنند که نیازهایشان در زندگی مشترک برآورده نمی‌شود. کم کم از یک دیگر فاصله می‌گیرند و مهر و محبتشان نسبت به هم کمتر می‌شود. و اگر سعی بر درست کردن این حالت نداشته باشند،‌ در بعضی مواقع عملی ناپسند مانند خیانت همسر شکل می‌گیرد. در طلاق عاطفی همسران به یک دیگر کاری ندارند و نیازهای عاطفی یک دیگر را هم برآورده نمی‌کنند. و زندگی روز به روز کسالت آورتر می‌شود و این زمانی است که زوج ها تصمیم بر طلاق می‌گیرند. این تصمیم علاوه بر این که بر روی خودشان می تواند آسیب هایی را وارد کند، برای فرزندان نیز می‌تواند تاثیراتی منفی داشته باشد. که در ادامه به توضیح مختصری درباره‌ی آن‌ها می‌پردازیم.

ایجاد احساس نا امنی در دنیا

اولین و مهم ترین نیازی که فرزندان از زمان تولد دارند، نیاز به امنیت یعنی دور از خطر بودن است. که باید در آن‌ها برآورده شود. همچنین این نیاز باید در ۳ سال اول زندگی بیشتر از دیگر زمان ها و بدون معطلی در کودک برآورده شود. اگر والدینی که تصمیم بر جدایی دارند، کودکشان زیر ۳ سال است بزرگترین ضربه را در این مورد به کودکشان وارد می کنند. و باعث می شوند که کودکشان همیشه احساس نا امنی و ترس از اطرافیان را داشته باشد. اگر کودک بالای ۳ سال سن داشته باشد این احساس در او هم شکل می‌گیرد ولی در کودکان زیر ۳ سال بسیار شدیدتر است. معمولا کودکان با طلاق والدین سوال های زیادی هم ممکن است برایشان ایجاد شود. مانند(آیا پول کافی داریم؟ آیا خانه‌مان رو از دست می‌دهیم؟ و سوالاتی مانند این ها)

ترس از دست دادن والدین

وقتی همسران احساس کنند که نیازهایشان در زندگی مشترک برآورده نمی شود. کم کم از یک دیگر فاصله می‌گیرند و مهر و محبتشان نسبت به هم کمتر می‌شود و اگر سعی بر درست کردن این حالت نداشته باشند، طلاق عاطفی شکل می‌گیرد.
معمولا فرزندان طلاق، بعد از جدایی والدینشان از یک دیگر، باید در کنار یکی از آن‌ها زندگی کند و این امر باعث می‌شود که کودک احساس کند یکی از والدینش را از دست داده و دیگر در کنارش نیست به همین خاطر می‌ترسد که آن یکی را هم از دست بدهد. این حالت ممکن است کودک را به ویژه کودک خردسال را به اضطراب جدایی مبتلا کند و کودک با دیر آمدن والدش به خانه یا به مدرسه، احساس کند ممکن است برایش اتفاقی افتاده باشد.

تنهایی و افسردگی

کودکان طلاق و به دلیل این که شرایط متعادلی در زندگیشان ندارند، ممکن است به فکر درست کردن آن شرایط باشند. بنابراین افراد در خود فرومانده ای می‌شوند که ممکن تنها بمانند و این تنهایی در دراز مدت آن‌ها را به افسردگی نزدیک می‌کند.

ایجاد احساس گناه

در فرزندان بزرگتر ممکن است احساس گناه ایجاد شود و خود را مقصر بر طلاق والدینش بدانند. احساس گناه می‌تواند فرزندان را دچار استرس و اضطراب نیز بکند.

احساس بلاتکلیفی

کودکان هم پدر و هم مادر خود را دوست دارند و با طلاق و جدایی در بین والدین دچار بلاتکلیفی می‌شوند. که در کنار کدام یک از آن‌ها می‌توانند زندگی کنند و آن دیگری که تنها می‌ماند چه اتفاقی برایش می‌افتد.

افت تحصیلی

شرایط بعد از طلاق والدین،برای فرزندان بسیار سخت است. معمولا فرزندان طلاق دچار عدم تمرکز می‌شوند و نمی‌توانند سر کلاس به حرف های معلمشان به خوبی گوش دهند. در نتیجه در درس هایشان نیز به مشکل می‌خورند و افت تحصیلی پیدا می‌کنند. انگیزه پایینی که کودکان بعد از طلاق، نسبت به زندگی دچارش می‌شوند نیز در ایجاد عدم دقت و تمرکز آن‌ها در درس‌هایشان بسیار موثر است.

خشم

خشم احساسی متداول در میان کودکان طلاق است که در اثر عدم درک یا پذیرش این مسئله روی می‌دهد. کودکان گاهی خشم خود را پنهان می‌کنند. خشم کودکان زمانی رواج پیدا می‌کند که دلایل طلاق روشن نباشد. در چنین موقعیتی کودکان به خاطر چیزی که از نظر آن‌ها ضروری نیست از والدین خود می‌رنجند و دچار خشم می‌شوند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.