0
نفقه چیست

نفقه چیست؟ (مشاوره حقوقی نفقه)

بر اساس ماده ۱۱۰۶ قانون مدنی پرداخت نفقه در شرایط عقد دائم بر عهده مرد قرار می گیرد و بر اساس ماده   ۱۱۱۳ قانون مدنی در موارد مربوط به ازدواج موقت نفقه به زن تعلق نمی گیرد. مگر اینکه جزء شرایط ضمن عقد نوشته شود یا اینکه طرفین در عقد موقت با هم توافق کنند که زوج به زوجه حقوق پرداخت کند.

با توضیحاتی که در مورد موارد قانونی داده شد حالا باید بدانیم که نفقه بطور کلی چه ماهیتی دارد و در چه مواردی پرداخت می شود. اگر شما هم ازدواج کرده اید و نسبت به حقوق اولیه خود حساس و دقیق هستید یا خدایی نکرده در شرف جدایی هستید و می خواهید از حقوق خود اطلاع پیدا کنید با ما همراه شوید.

بر اساس ماده ۱۱۰۷ قانون مدنی نفقه شامل نیازهایی مانند مسکن، خوراک، پوشاک، اثاثیه خانه و تمام نیازهای ضروری مانند هزینه های درمان متناسب با وضعیت زن می باشد. در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.


موسسه پیام مشاور در زمینه مشاوره طلاق رایگان میتواند بهترین گزینه برای دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی برای حل مشکلات شما باشد.


حتی در مواردی که زن عادت به خدمتگذار داشته باشد یا مریض باشد و نیاز به کسی برای مراقبت داشته باشد بعد از ازدواج هم این موارد جزء نفقه قرار می گیرد.

بطور کلی می توان گفت نفقه تمام نیازهای متعارف و همچنین نیازهای متناسب با شأن زن را در بر می گیرد. بنابراین ملاک تعیین نفقه توسط کارشناس بر اساس تشخیص نیازها و حقوق زوجه و شأن او می باشد.

نفقهآیا این امکان وجود دارد که در شرایط ضمن عقد لحاظ کرد که نفقه به زن تعلق نمی گیرد؟

در مورد این موضوع فقها و حقوق دانان به توافق نظر نرسیده اند اما به نظر می رسد نفقه یک جزء جدایی ناپذیر از عقد دائم نباشد که نمی شود آن را جدا کرد بلکه مسلما زوجین می توانند.

در هنگام عقد در مورد این موضوع با توافق نظر تصمیم گیری کنند. بنابراین در خصوص تعیین نفقه تنها تمکن مالی مرد شرط نیست و مرد در صورتی که فقیر هم باشد مکلف است که حقوق زوجه را بپردازد حتی اگر زوجه خودش شاغل باشد یا اینکه تمکن مالی داشته باشد. به هر حال پرداخت نفقه یا همان حقوق زوجه در هر شرایطی بر عهده زوج می باشد.

در این مورد که آیا هزینه تحصیل زوج هم جزء نفقه محسوب می شود یا خیر قانون نظر خاصی را اعلام نکرده است اما از دیدگاه مراجع دینی و فقها پرداخت هزینه تحصیلی از حیطه ی نفقه خارج است.

اگر زن بیمار باشد پرداخت هزینه های درمان تا چه اندازه بر عهده مرد است؟

اگر کمی در قانون تامل کنیم متوجه می شویم که هزینه های درمان که در قانون جزء نفقه در نظر گرفته شده است شامل هزینه های درمان متعارف است.

بنابراین اگر زوجه درگیر بیماری سخت و صعب العلاجی باشد که هزینه های گزافی دارد پرداخت این هزینه ها برای شوهر تکلیف نیست. بنابراین در برخورد با چنین مواردی قاضی پرونده با توجه به موارد شرع و قانون و همچنین وضعیت مالی زوجین تصمیم لازم را می گیرد.

تمکین و نفقه چه ارتباطی به هم دارند؟

بنابر ماده ۱۱۰۸ قانون مدنی در شرایطی که زوجه بدون اینکه مانعی وجود داشته باشد از انجام وظایف خود امتناع کند یا به عبارتی تمکین نکند مستحق اجرای حقوق خود نخواهد بود. در واقع تمکین به این معناست که زن باید نسبت به زندگی که با همسرش تشکیل داده است احساس مسئولیت داشته باشد.

 وظایف زناشویی خود را انجام دهد و در این موارد از شوهرش اطاعت کند. با توجه به اینکه بر اساس قانون مدنی مدیریت خانواده به شوهر اختصاص دارد. بنابراین به زنی که به طور قصد و بدون عذر قانونی از انجام وظایف خود سرپیچی کند و تمکین نکند ناشزه گفته می شود.

نفقهدر دوره عقد نفقه به چه صورت تعلق می گیرد؟

در صورتی که زوجین پس از عقد نکاح دائم برای مراسم ازدواج و شروع زندگی مشترک به توافق رسیده باشند معمولا بر اساس روال قانونی در این دوران تا هنگام آغاز زندگی مشترک پرداخت نفقه برای زوج تکلیف نیست.

اما در مواردی که مرد همسرش را در بلاتکلیفی قرار دهد و اقدامی برای شروع زندگی مشترکشان نکند زوجه می تواند نفقه اش را مطالبه کند.

در این شرایط اگر بین زوجین عمل زناشویی و نزدیکی صورت نگرفته باشد، زوجه می تواند حق حبس را هم دریافت کند.

به عبارتی بر اساس ماده ۱۰۸۵ قانون مدنی، تا هنگامی که کل مهریه به زوجه داده نشود. (حتی در مواردی که مهریه تقسیط شده است) زوجه می تواند از انجام وظایفش در مقابل زوج امتناع کند و این خودداری حق نفقه را از بین نمی برد.

نفقه زن چه مقدار است؟

باید بگوییم که در قانون میزان مشخصی برای نفقه وجود ندارد. همانطور که پیش از این هم گفته شد حقوق زوجه یا همان نفقه با توجه به نیازها و شأن زوجه در شرایط زمانی و مکانی مختلف تغییر می کند.

اگر زنی برای مطالبه حقوق خود به دادگاه مراجعه کند در این شرایط محاکم قضایی برای تعیین میزان نفقه زوجه از کارشناسان استفاده می کند. کارشناس از طریق تماس با زوجین و بررسی در مورد شرایط آنها میزان نفقه زن را مشخص می کند.


پیشنهاد می شود مقاله ” مشاوره خانواده ” را مطالعه کنید.


پس از معین شدن نظر کارشناسی زوجه می تواند با استناد به آن ظرف مدت ۷ روز با ذکر دلایل خود به نظر کارشناسی اعتراض کند. در این مواقع دادگاه برای بررسی دقیق تر میزان حقوق زن از یک تیم کارشناسی سه نفره برای تعیین نفقه استفاده می کند.

نکته قابل توجه در این میان این است که بر طبق ماده ۱۱۱۵ قانون مدنی در صورتی که زوجه بتواند اثبات کند.

 زندگی زناشویی با همسرش ضررهای مالی، شرافتی یا بدنی برای او به همراه دارد دادگاه تمکین را به او تحمیل نخواهد کرد و بنابراین در این موقعیت تمکین نکردن زوجه باعث از بین رفتن حق نفقه او نخواهد شد.

بنابراین برای اینکه بخواهید نفقه خود را مطالبه کنید پیش از هر چیز باید به طور کامل به حقوق خود آگاهی داشته باشید و به کمک وکیل خانواده بتواند برای حقوق قانونی خود درخواست بدهید.

در مواردی که حقوق زوجه کمتر از ۲۰ میلیون باشد از طریق شورای حل اختلاف پیگیری می شود و در صورتی که بیش از ۲۰ میلیون باشد از طریق دادگاه خانواده می توان آن را پیگیری کرد.

نحوه ارتباط با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی پیام مشاور

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی با موبایل

این روش برای افرادی که دسترسی به تلفن ثابت ندارند میتوانند با شماره موبایل ۰۹۹۸۱۱۶۵۸۵۸ تماس گرفته اپراتور مرکز هزینه مشاوره با موبایل و شماره کارت مرکز را برای شما ارسال میکند.

پس از واریز حق مشاوره حداکثر ۲۰ دقیقه بعد با توجه به موضوع، شماره موبایل وکیل برای شما پیامک خواهد شد و میتوانید تماس بگیرید.

مشاوره حقوقی تلفنی

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments