1
چک صیاد

چک صیاد چیست؟ +مزایا +نحوه استعلام چک صیاد و …

چک صیاد چیست؟ این سوالی است که امروزه توسط بسیاری از افراد و به ویژه کسانی که با دسته چک های معمولی در ارتباط هستند مطرح می شود. در این راستا مقالات بسیاری نگارش یافته و به مرحله انتشار رسیده اند. بسیاری از اقتصاددانان، حقوقدانان و کارشناسان مسائل مالی سعی در ارائه توضیحات اجمالی و یا توضیحات تفصیلی در خصوص دسته چک صیاد داشته اند. ما نیز به نوبه خود سعی در ارائه اطلاعات تئوری و کاربردی در خصوص این دسته چک مدرن و داخلی داریم.

دسته چک صیاد را بیشتر بشناسیم

صیاد واژه مخفف و کوتاه شده صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک می باشد. آنچه که از این اصطلاح به دست می ‌آید یک فعالیت سیستماتیک و فرآیند یکپارچه در راستای صدور دسته چک های بانکی و عملیات مرتبط با دسته چک هاست. در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان ۲۴ ساعته دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

حال سوال این است که این فرایند چگونه اجرا می‌شود و توسط چه ارگانی به مرحله اجرا می رسد؟ چه مزیت هایی دارد و چه معایب احتمالی را به دنبال خواهد داشت؟

 


پیشنهاد می شود از صفحه ” وکیل تلفنی ” بازدید کنید .


و ده ها سوال دیگر که سعی شده است در این مقاله به آنها رسیدگی شود. با مطالعه این مقاله ما را همراهی نمایید.

دیگر شعبات بانک ها قادر به صدور دسته چک نمی باشند

این جمله در قالب حذف قدرت شعب در صدور دسته چک دقیقاً به فرآیند یکپارچه سازی عملیات مربوط به صدور دسته چک می ‌پردازد.

در گذشته بانک ها و شعبات آنها در سراسر کشور می توانستند به افراد مختلف و با توجه به مجموعه ای از قوانین مدون و آیین نامه های اجرایی، دسته چک هایی منقش به لوگوی بانک مربوطه را بدهند.

اما امروزه دسته چک صیاد صرفا توسط بانک مرکزی صادر می گردد. و این امر یکی از مهمترین اقداماتی است که در راستای یکپارچه سازی فرآیند صدور دسته چک انجام می گیرد.

مشاوره حقوقی تلفنیمزایای صدور یکپارچه الکترونیکی دسته چک صیاد

حال سوال این است که دسته چک صیاد چه مزیت هایی را به دنبال دارد؟

اولین مزیت دسته چک های صیاد امکان استعلام برگه چک صیاد توسط دارنده و سنجش میزان اعتبار صادر کننده چک می باشد. این اقدام در راستای کاهش صدور دسته چک های بلامحل صورت گرفته است.

از دیگر مزیت های این چک، توقیف شدن تمامی حساب های بانکی صادر کننده چک بلامحل صیاد در بانک مربوطه است.

همچنین انواع تسهیلات بانکی وی متوقف شده و کارت های بانکی به صادر کننده چک بلا محل  ارائه نمی گردد. دستور توقیف اموال صادرکنندگان چک بلامحل صیاد بدون نیاز به تعیین وقت در دادگاه امکان پذیر است. از طرفی این دسته چک برای افرادی که دارای سوء عملکرد بانکی در زمینه صدور چک بلامحل و بدون رفع سو اثر می باشند صادر نمی گردد.

مشخصات امنیتی چک صیادی

دسته چک های قدیمی امکان جعل و کلاهبرداری را برای بسیاری از جاعلان و کلاهبرداران حرفه ای فراهم ساخته بود. اما چک صیادی به عنوان یک چک مدرن در سطح داخلی، امکان جعل و کلاهبرداری برای مجرمان را به حداقل ممکن رسانده است.

بافت چک و مشخصات ظاهری آن مهم ترین مشخصات امنیتی را تشکیل می دهند. طراحی خطی و استفاده از الیاف فلورسنتی، استفاده از کاغذهای خاص و حساس به مواد شیمیایی، چاپ نامرئی و ریزنوشته های امنیتی مهم ترین مشخصات امنیتی چک صیاد هستند.

نحوه استعلام چک صیاد

امکان استعلام چک صیاد به دو شیوه متداول وجود دارد.

ابتدایی ترین شیوه ممکن برای استعلام اعتبار صادر کننده چک صیادی استفاده از شیوه پیامکی است. این شیوه رایگان نبوده و مشمول هزینه می باشد.

 شیوه‌ دوم جهت استعلام و اعتبارسنجی چک، شیوه‌ رایگان و یا همان استعلام آنلاین است. این دو شیوه را در ادامه تشریح می نماییم.

نحوه استعلام چک صیاداستعلام پیامکی چک صیاد

جهت استعلام وضعیت اعتبار صادر کننده چک و همچنین تعداد و مبلغ چک های برگشتی که در سامانه بانک مرکزی به نام صادر کننده چک ثبت شده است. باید شناسه ی ۱۶ رقمی موجود بر روی برگ چک دریافت شده را به سامانه استعلام پیامکی بانک مرکزی پیامک کنید. 

شماره این سامانه پیامکی بر روی چک های صیاد نیز درج شده است. هم اکنون از سامانه استعلام پیامکی ۷۰ ۱۷۰۱ استفاده می شود.

 پاسخ استعلام صورت گرفته در مدت زمان اندکی صورت می گیرد. این مدت زمان در طولانی ترین حالت خود به بیش از ۱۵ دقیقه نخواهد رسید. این استعلام منجر به ارائه شاخص‌های رنگی از جانب بانک مرکزی در خصوص اعتبار صادر کننده چک صیاد به شما خواهد شد.

استعلام آنلاین چک صیادی

امروزه امکان استعلام چک صیادی با استفاده از تارنمای بانک مرکزی به نشانی ‏cbi.ir فراهم گردیده است. بر این اساس کاربران باید شناسه ی ۱۶ رقمی مربوط به استعلام چک های صیادی را در بخش مربوطه وارد کرده و نسبت به اعتبارسنجی چک اقدام نمایند.

امروزه این شیوه به عنوان استعلام رایگان نیز شناخته می شود. چرا که استعلام پیامکی چک صیاد مشمول هزینه ۳۵۰ تومانی می گردد.

این شیوه همچنان پابر جاست اما در کنار آن می توانید از طریق تارنمای مذکور نیز اقدام نمایید. این شیوه نیز منجر به دریافت یکی از وضعیت های ذیل توسط استعلام گیرنده خواهد شد.

استعلام چک صیاد، از وضعیت سفید تا وضعیت قرمز

  • وضعیت سفید: این وضعیت بهترین حالت ممکن برای دریافت چک از صادر کننده می باشد. به معنای عدم سوء عملکرد بانکی و عدم وجود سوء سابقه برگشتی و یا رفع تمامی سوء اثرات ثبت شده از صادرکننده چک قبل از صدور چک فعلی می باشد.
  • وضعیت زرد: این وضعیت اشاره به صدور یک فقره چک برگشتی و یا یک تعهد برگشتی به ارزش حداکثر ۵ میلیون تومان از جانب صادرکننده چک دارد‌.
  • وضعیت نارنجی: وضعیت های هشدارآمیز جدی از رنگ نارنجی شروع می‌شود. رنگ نارنجی و یا همان وضعیت نارنجی به دو الی چهار  فقره چک برگشتی و یا تعهدات برگشتی با ارزشی به میزان حداکثر ۲۰ میلیون تومان از جانب صادر کننده چک صیادی اشاره دارد.
  • وضعیت قهوه ای: یکی دیگر از استعلام هایی که ممکن است در نتیجه پیامک شناسه ۱۶ رقمی دریافت کنید وضعیت قهوه ای است. که به ۵ تا ۱۰ فقره چک برگشتی و یا تعهدات برگشتی با ارزشی معادل حداکثر ۵۰ میلیون تومان توسط صادر کننده چک اشاره دارد.
  • وضعیت قرمز: به عنوان بدترین وضعیت موجود، اشاره به بیش از ده فقره چک برگشتی و یا تعهدات برگشتی با ارزشی بیش از  ۵۰ میلیون تومان از جانب صادرکننده چک دارد.

عدم موجودی چک صیادی و برگشت زدن آن

بر طبق دستور العمل جدید بانک مرکزی در صورتی که حساب صادر کننده چک صیادی از اعتبار کافی برخوردار نباشد. بانک مربوطه مکلف است از سایر حسابهای صادر کننده چک اقدام به پرداخت وجه آن نماید.

برای این کار ابتدا حساب جاری، سپس حساب پس انداز، پس از آن حساب کوتاه مدت و پس از آن نیز حساب بلند مدت صادر کننده چک صیادی بررسی می شود. در صورت عدم اعتبار کافی در حساب‌های مذکور کارت فرد صادر کننده مسدود خواهد شد.

دارنده چک می تواند پس از دریافت گواهی عدم پرداخت از بانک مربوطه به دایره اجراییات مراجعه کرده و تامین مالی مورد نظر خود را از آنجا دریافت نماید. بدین معنا که جهت صدور اجرائیه در خصوص چک های بلامحل دیگر نیازی به دعوی مطالبه وجه چک در محاکم دادگستری حقوقی و کیفری نمی باشد.

مشاوره حقوقی تلفنی

ظهرنویسی و صدور چک بانکی در وجه حامل ممنوع می گردد

 این قاعده نیز یکی از مهمترین مواردی است که در قانون جدید چک مورد اشاره واقع شده است. بر اساس قانون جدید چک از بیست و یکم آذرماه سال ۱۳۹۹ هرگونه پشت‌ نویسی و یا همان ظهرنویسی و همچنین صدور چک در وجه حامل ممنوع می گردد.  تمامی نقل و انتقالات صورت گرفته بر روی چک باید در سیستم یکپارچه بانک مرکزی با عنوان سامانه صیاد به ثبت برسند.

 در گذشته بسیاری از چک ها از طریق پشت نویسی و یا به صورت چک در وجه حامل قابل واگذاری به دیگران بود. این امر مشکلات بسیاری را در جامعه ایجاد می کرد و لطمه بسیار زیادی به اعتبار این سند تجاری وارد می نمود.

ثبت تمامی نقل و انتقالات صورت گرفته بر روی چک باعث می شود تعداد بسیار زیادی از چک هایی که به صورت بالقوه قابلیت برگشت خوردن دارند به مرحله اجرا نرسند و سیستم نظام بانکی و بسیاری از فعالیت های تجاری با استفاده از چک شفاف تر و قانونمند تر شود.

چگونه می توان دسته چک صیاد دریافت کرد؟

احتمالاً پس از مطالعه این مقاله قصد دریافت دسته چک صیادی را داشته باشید. برای این کار ابتدا باید به بانکی که در آنجا حساب باز کرده اید مراجعه کرده و درخواست اولیه خود را مبنی بر دریافت دسته چک به کاربر شعبه ارائه نمایید.

در صورت تایید درخواست شما توسط رئیس شعبه این درخواست جهت استعلام به سامانه صیاد و یا همان سامانه یک پارچه الکترونیکی دسته چک ارسال می گردد.

 در صورت عدم وجود مشکلات قانونی جهت دریافت دسته چک صیاد، بانک مرکزی با دریافت دسته چک توسط شما موافقت خواهد کرد. بنابراین درخواست شما را به گروه صدور دسته چک به منظور شخصی سازی و همچنین چاپ چک های صیادی ارسال کرده و دسته چک شما صادر خواهد شد.

تکلیف دسته چک های قدیمی چه می شود؟

این سوالی است که قطعاً ذهن شما را به خود مشغول داشته است. با توجه به گزارشات ارائه شده در وب سایت های معتبر، چکهای قدیمی که تا زمان اجرایی شدن قانون جدید چک توسط شعب بانک‌ ها صادر شده‌ اند تا آخرین برگه خود دارای اعتبار رسمی و قانونی می باشند. بنابراین بانکها مکلف به دریافت برگ چک های قدیمی و وصول وجه آن ها می باشند.

با این حال شما می توانید به شعب بانک مربوطه مراجعه کرده و دسته چک قدیمی خود را تحویل داده و درخواست خود را مبنی بر دریافت دسته چک صیاد به کاربران شعبه ارائه نمایید.

هرچند به عنوان چک های نسل جدید جایگزین چکهای قدیمی می ‌گردند. با این حال شرایط و ضوابط صدور چک برای درخواست کنندگان دسته چک صیادی تغییر نکرده. در صورتی که قبلاً مبادرت به دریافت دسته چک نموده اید به احتمال بسیار زیاد با مشکل خاصی در زمینه دریافت دسته چک صیادی مواجه نخواهید شد.

نحوه ارتباط با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی پیام مشاور

مرکز مشاوره تلفنی ۲۴ ساعته «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۲۹۴۵ ۹۰۷ ۹۰۹ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته. و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
مهشید

مطالب خیلی مفید بود. ممنون