2
گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر

گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر چگونه است؟

گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر چگونه است؟ آیا پس از فوت شوهر، زن می تواند مهریه خود را از ترکۀ شوهر یا همان ثروتی که از وی به جا مانده است دریافت کند؟

در صورتی که مرد بدهی های فراوانی داشته باشد چگونه می توان مهریه را مطالبه نمود؟

آیا می توان مهریه را پس از فوت شوهر از والدین وی اخذ نمود؟

پاسخ به این پرسش ها و نکته های بیشتر را در ادامه مطلب با شما به اشتراک خواهیم گذاشت.

مهریه را پس از فوت شوهر

مرد تکالیف متعددی به نسبت همسرش دارد که از جمله آنها تکالیف مالی است. بعنوان مثال دین اسلام و عرف جامعه مرد را ملزم می داند که هدیه ای با ارزش را در ابتدای ازدواج بعنوان مهریه به همسرش اهدا کند. در واقع مهریه حق زن است و اگر عندالمطالبه باشد زن هر زمان که بخواهد، می تواند مهریه خود را از شوهرش مطالبه نماید. در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

بر اساس ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی به محض اینکه زن و مرد به عقد یکدیگر در آمدند، زن مستحق دریافت مهریه می شود.

 می تواند آن را از شوهر خود مطالبه نماید و با فوت شوهر نیز تغییری در این قضیه ایجاد نمی شود. یعنی در صورتی که زن مهریه خود را نگرفته باشد و شوهر فوت کند، زن می تواند مهریه خود را از ارثی که شوهرش به جا گذاشته است اخذ نماید. اما این یک واقعیت است که بعد از مرگ شخص مسائل زیادی حادث می شود که لازم است تمام این موارد را مورد بحث قرار دهیم.

آیا تورم در میزان مهریه تاثیر دارد؟

در گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر، اگر مهریه عین باشد، مثلا مثقال طلا یا سکه، به همان میزان از سهم الارث فرد متوفی به زنش داده می شود. اما اگر مهریه پول باشد وضعیت متفاوت است زیرا که تورم و بحث بی ارزش شدن پول در طول زمان مسئله ای بسیار مهم است. پس بنابراین دادگاه برای جبران این قضیه میزان پول مقرر را با تناسب تورم محاسبه می کند. 

سوالی که در این قسمت ایجاد می شود این نکته است که دادگاه چه زمانی را ملاک برای تعیین این نوع از مهریه تعیین می کند؟

آیا زمان فوت شوهر ملاک عمل خواهد بود یا زمان مطالبه مهریه از طرف زن؟

جواب این است که دادگاه زمان فوت شوهر را برای تعیین میزان مهریه ای که وجه یا همان پول است مد نظر قرار می دهد.

یعنی هر زمانی که زن به دادگاه برای اخذ مهریه اش مراجعه کند، دادگاه زمانی که مرد وفات یافته است را مورد استفاده قرار می دهد. بعنوان مثال شاید مهریه یک خانم سال ۱۳۶۰ پنج هزار تومان تعیین شده باشد و این مبلغ در سال ۱۳۹۸ سی میلیون تومان تعیین گردد.

گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر در صورتی که مرد بدهی داشته باشد چگونه است؟

همانگونه که گفتیم زن پس از فوت شوهرش می تواند مهریه خود را از ثروت و ارثی که از شوهرش به جای مانده است اخذ نماید.

اما اگر این مرد طلبکاران فراوانی داشته باشد و ثروت به جا مانده از وی کفاف تمام این طلب ها نباشد زن چگونه می تواند مهریه خود را تماما اخذ نماید؟

در این صورت بر اساس قانون طلبکاری که زودتر از بقیه بتواند مالی را از این شخص بدست بیاورد بدهی خود را تسویه می کند.

بعنوان مثال: اگر یکی از طلب کارها خانه یا ماشینی را از وی مصادره کند می تواند میزان طلب خود را از آن مال برداشت نماید. اما اگر دعوای مطالبه این طلب ها با مهریه همزمان باشد، مهریه ارجحیت خواهد داشت که در این صورت زن می تواند مهریه خود را تمام و کمال مطالبه کند و از سهم الارثی که به جای می ماند دیگر طلبکاران می توانند طلب خود را وصول کنند. به عبارت دیگر مهریه طلب فرد است و اگر هم زمان با دیگر طلب ها قرار گیرد، اولویت با مطالبه مهریه خواهد بود.

گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر آیا زنی که مهریه اش را گرفته نمی تواند از شوهرش ارث ببرد؟

گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر از سهم الارثی که زن از شوهرش می گیرد متفاوت است. یعنی زن پس از فوت شوهرش پس از اینکه مهریه اش را از ترکه شوهرش اخذ کرد از مالی که باقی مانده است نیز یک هشتم به او می رسد و گرفتن هر کدام از این حقوق لطمه ای به دیگری نمی زند.

آیا گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر، از پدر یا هرکدام از بستگان او امکان پذیر است؟

پاسخ این است که قانوناً هر کسی مسئول پرداخت دیون خود است و نمی توان یک شخص را به پرداخت دین دیگری ملزم کرد.

پس چنین الزامی برای والدین شوهر وجود ندارد و زن تنها می تواند مهریه خود را از ما ترک شوهرش بردارد. برای پرهیز از این مشکل چاره ای که وجود دارد این است که شوهر و پدرش تضامنا مسئولیت پرداخت مهریه را بر عهده بگیرند.

در اینصورت اگر مرد در هر حالی قدرت مالی پرداخت مهریه را نداشته باشد، زن می تواند با رجوع به دادگاه پدر شوهر را نیز ملزم به پرداخت مهریه نماید.

گرفتن مهریه بعد از فوت شوهر

بر اساس ماده ۱۰۹۲ قانون مدنی در صورتی که مرد قبل از عروسی زن خود را طلاق دهد، باید نصف مهریه را به وی تقدیم کند. در واقع همین حکم برای فوت نیز قابل استفاده است.

پس بنابراین در صورتی که مرد در دوران عقد و قبل از عروسی فوت کند زن مستحق دریافت نصف مهریه خواهد بود. اگر مرد در دوران عقد مهریه زنش را تماما پرداخت کرده باشد و قبل از عروسی فوت کند، زن باید نصف مهریه را پس دهد که آن نیز جزو ماترک مرد محسوب می شود اما این قضیه خللی به سهم الارثی که زن از شوهر متوفی خود دارد نمی زند.

نحوه ارتباط با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی پیام مشاور

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
....

زنی بیست ساله هستم
فرزند هم ندارم
شوهرم ماهی پونزده تومن حقوق میگیره
و پونصد تومن به من خرجی میده
اما من راضی نیستم
چقد نفقه به من تعلق میگیره