2
نحوه محاسبه نفقه زن

نحوه محاسبه نفقه زن | میزان نفقه سال 1402 (از صفر تا صد)

از جمله وظايف شوهر اين است که هزينه های خانه و خانواده خود را فراهم نمايد. بر اساس قانون هر زمان که عقد نکاح به صورت صحيح و کامل منعقد شد، حقوق زوجين به نسبت يکديگر آغاز مي شود. از جمله اين حقوق، حق زن براي دريافت نفقه از شوهرش است. پس مي توان گفت از زمان عقد ازدواج، نفقه بر دوش شوهر قرار مي گيرد (مواد 1102 و 1106). در این باره نحوه محاسبه نفقه زن، میزان نفقه سال 1402، چگونه حساب میشود بررسی خواهد شد . در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

معیار محاسبه نفقه زن

در واقع نحوه محاسبه نفقه زن فرمول مشخص و يکساني ندارد. و روش ثابتي براي همه جهت محاسبه نفقه وجود ندارد. بلکه بر اساس شرايط و وضعيت زندگي زوجه تعيين مي شود. اما در اين خصوص معيار هايي وجود دارد که دادگاه بر اساس آنها به محاسبه نفقه زن مي پردازد. که آنها را مي توان در ماده 1107 قانون مدني مشاهده کرد.

 نفقه چیست؟

نفقه عبارت است از همه نياز هاي متعارف و متناسب با وضعيت زن از قبيل مسکن، خوراک، پوشاک، اسباب و اثاثيه منزل، هزينه هاي درماني و بهداشتي، خادم در صورت عادت يا احتياج بدليل وجود نقصان يا بيماري زن. البته مواردي که مي تواند جهت محاسبه نفقه زن مورد استفاده قرار گيرد تنها اين موارد نيستند.

مواردي چون ميزان تحصيلات زوجه، ميزان درآمد زوج، شرايط اقتصادي و معيشتي خانوادۀ پدري زوجه، سن، شان اجتماعي و جايگاه خانوادگي وي و هر عاملي که بتواند در محاسبه نفقه زن تاثير گذار باشد جزو اين موارد قرار مي گيرد.

با توجه به مطالبي که گفته شد، روشن مي شود که ميزان مشخصي براي نفقه وجود ندارد. که هر ساله از طرف قوه قضاييه براي تمامي افراد يکسان باشد. بلکه اين ميزان مي تواند براي هر فردي به نسبت ديگري متفاوت باشد.

به عبارت ديگر منظور از نفقه، تعيين مبلغي است که زن بتواند نياز ها و مخارج متعارف خود را با استفاده از آن تامين نمايد. در واقع عامل اصلي در تعيين مبلغ نفقه عرف است. يعني هم عرف خانوادگي و محيطي که زن در آن زندگي مي کند و هم عرف جامعه بصورت کلي که معيار هايي را براي تعيين ميزان نفقه در اختيار مي گذارد.

براي تعيين مقدار و محاسبه نفقه زن اولين کاري که بايد انجام شود اين است. که دادخواستي به دادگاه براي تعيين مقدار نفقه داده شود. و دادگاه اين وظيفه را بر اساس مواد 1111 قانون مدني و 47 قانون حمايت خانواده انجام داده که بر اين اساس اولا ميزان و سپس ترتيب پرداخت نفقه را مقرر خواهد کرد.

محاسبه نفقهنحوه محاسبه نفقه زن در دادگاه

نحوه محاسبه نفقه زن نيز در دادگاه اصولا اينگونه است:

اول:

ابتدا دادگاه از زوجين مي خواهد که با توافق خودشان مبلغي را براي نفقه تعيين نمايند.

دوم:

در صورتي که زن و شوهر به توافق نرسيدند. دادگاه از يک کارشناس درخواست مي کند که مبلغي را بعنوان نفقه تعيين نمايد.

سوم:

در صورتي که يکي از زوجين به مبلغي که توسط کارشناس تعيين شده است ايراد داشته باشند. مبلغ تعيين شده را قبول نداشته باشند مي توانند به راي کارشناس اعتراض کنند.

در اين صورت يک هيئت کارشناسي سه نفره تعيين خواهد شد. که بعنوان آخرين مرحله مبلغي را بعنوان نفقه براي زن تعيين مي کند. و دادگاه نيز بر اساس آن حکم صادر مي کند.

 نحوه محاسبه نفقه زن توسط کارشناسان چگونه خواهد بود؟

اين کارشناسان با استفاده از معيار هايي که در ماده 1107 قانون مدني وجود دارد. موارد ديگري که نام برده شد ميزان نفقه را تعيين مي کنند.

اين مبلغ مي تواند در برخي حالات بسيار زياد باشد. بعنوان مثال در وضعيتي که زن در خانه شوهر امنيت جاني، مالي يا حيثيتي نداشته باشد بر اساس ماده 1115 قانون مدني مي تواند مسکن جداگانه اي را براي خود تهيه نمايد که هزينه اين مسکن هم بعنوان نفقه بر عهدۀ شوهر خواهد بود.

يا مثلا در شرايطي که زن بدليل بيماري و يا عادت شخصي نياز به خدمه داشته باشد، مبلغ اين کار هم بعنوان نفقه بر دوش شوهر خواهد بود.

با توجه به مواردي که در ماده 1107 قانون مدني شمرده شده است، آشکار مي شود. که نفقه در بر گيرندۀ هزينۀ نيازهاي ضروري است. بعنوان مثال زوجه نمي تواند هزينه کار هاي پر هزينه و غير معمول را نيز بعنوان نفقه درخواست کند. بلکه محاسبه نفقه زن بر اساس نياز هاي شخصي زوجه تعيين مي شود.

نکته : نفقه مختص عقد ازدواج دائم است و در ازدواج موقت که عرفا صيغه خوانده مي شود قانونا نفقه وجود ندارد مگر اينکه در زمان عقد شرط شده باشد که زوج مکلف به پرداخت نفقه به همسر موقتش است(ماده 1113).

 آيا هزينه لوازم آرايشي نيز در محاسبه نفقه زن تاثير دارد؟

 همانگونه که ماده 1107 هزينه هاي مربوط به امور بهداشتي و آرايشي گنجانده شده است. مي توان گفت لوازم آرايشي نيز از همين دسته حساب مي شود. و هم اينکه عرفاً زنان از لوازم آرايشي استفاده کرده و جزو هزينه هاي متعارف آنها به حساب مي آيد.

 آيا تورم بر ميزان نفقه تاثير گذار است؟

بله. تورم مي تواند بر مبلغ نفقه تاثير گذار باشد. و زن مي تواند به دادگاه مراجعه کرده و بدليل تورم درخواست تجديد نظر از مبلغ نفقه بدهد. در اين صورت نيز دادگاه مبلغ نفقه را تعديل خواهد کرد.

مرکز مشاوره حقوقی « پیام مشاور » با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی مشاوره دعاوی خانواده اعم از: مشاوره طلاق، مشاوره مهریه، مشاوره نفقه، مشاوره اجرت المثل مشاوره تلفنی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

2 دیدگاه

2 دیدگاه در “نحوه محاسبه نفقه زن | میزان نفقه سال 1402 (از صفر تا صد)
  1. سلام ۷ سال ازدواج کردم و فرزندی نداریم.همسرم هیچ پولی بهم نمیده.
    خودم کارمند بانک هستم. وقتی به همسرم میگم پول میخوام میگه از پول خودت خرج کن..
    من پول و پس انداز خودم یه خونه برای مادرم که سرپرست خانواده هست خریدم.
    الان چطور باید بدونم نفقه چقدر هست و طلب کنم.

    1. سلام میزان نفقه در وهله اول براساس توانایی مرد و بعد با توجه با شان زوجه توسط کارشناس تعیین میشه

دیدگاهتان را بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.