0
مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت + مزایای آن

تشکیل نهاد خانواده در جهت تکامل انسان و تحقق آرامش مادی و معنوی ایشان می باشد و این نهاد قانونی برای زوجین حقوق و تکالیفی را مشخص می کند که یکی از این حقوق مهریه است که به محض وقوع عقد بر ذمه مرد مستقر می شود. در این خصوص تفاوتی میان عقد دائم و موقت (نکاح منقطع) نیست. طبق قانون مدنی زن به مجرد عقد مالک مهریه می شود و می تواند تقاضای مطالبه مهریه نماید. این مطالبه به دو صورت امکان پذیر است.

نخست به صورت عندالمطالبه به این معنا که به محض مطالبه قانونی مهریه از جانب زوجه‌، زوج ملزم و مکلف به پرداخت آن است و دوم به صورت عندالاستطاعه که بسته به استطاعت مالی زوج پرداخت می شود. در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

بدین ترتیب اگر مهریه زوجه ۱۱۰ سکه به صورت مهریه عندالمطالبه باشد زوج باید تمام آن را نقدا بپردازد. مگر آنکه ثابت نماید که به وضعیت اعسار و ناتوانی مالی دچار است که در این صورت نیز تا اتمام پرداخت ۱۱۰ سکه به صورت اقساطی مدیون زوجه محسوب می شود.

در حالی که اگر همین میزان سکه واجد قید عندالاستطاعه باشد تکلیف اثبات دارایی و استطاعت زوج برای پرداخت مهریه با زوجه است.

مطالبه مهریه از دو طریق مراجعه به اداره ثبت و یا پیگیری از طریق دادگاه صورت می گیرد.

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت

سند ازدواج یک سند رسمی و لازم الاجراست که به دلیل رسمی بودن قابلیت اجرایی نیز دارد. بدین ترتیب زوجه می تواند با مراجعه به اداره ثبت اسناد و املاک با معرفی وجه نقدی یا اموال منقول و غیرمنقول تقاضای صدور اجراییه نماید.

برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت ابتدا زوجه با در دست داشتن مدارک شناسایی از جمله سند ازدواج و کارت ملی/ شناسنامه به دفتر ثبت ازدواجی که عقد آن ها را ثبت نموده مراجعه کرده و تقاضای صدور برگ اجرای مهریه برای اداره ثبت اسناد و املاک مربوطه می نماید.

سردفتر مرجع مربوطه طبق ماده ۵ آیین نامه با احراز هویت درخواست کننده و این که صلاحیت و اهلیت برای درخواست صدور اجراییه مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت را دارد یا خیر و بعد از بررسی های صورت گرفته مطالبه مهریه از طریق اداره ثبت را در فرم های چاپی مخصوص تنظیم می نماید. موظف است یک نسخه از آن را از طریق پست برای زوج ارسال نماید تا زوج از تقاضای مطالبه مهریه زوجه و مهلت پرداخت آگاهی یابد.


موسسه پیام مشاور در زمینه مشاوره طلاق رایگان میتواند بهترین گزینه برای دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی برای حل مشکلات شما باشد.


زوجه با در دست داشتن برگه اجراییه برای مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت به اداره ثبت مراجعه کرده و تقاضای تشکیل پرونده و پرداخت نیم عشر (یک بیستم) دولتی را انجام داده که بعدا می تواند از زوج دریافت. 

باید توجه داشت که اموال معرفی شده از جانب زوجه جزو مستثنیات دین نباشد و قابلیت توقیف داشته باشد.

مستثنیات دین آن دسته از اموال محکوم علیه می باشد که در راستای اجرای حکم دادگاه نمی توان آن را توقیف نمود.

موارد زیر مستثنیات دین به شمار می روند:

۱. منزل مسکونی که عرفاً در شأن محکومٌ‌ علیه در حالت اعسار او باشد.

۲. اثاثیه مورد نیاز زندگی که برای رفع حوائج ضروری محکومٌ‌ علیه و افراد تحت تکفل وی لازم است.

۳. آذوقه موجود به قدر احتیاج محکوم‌ٌ علیه و افراد تحت تکفل وی برای مدتی که عرفاً آذوقه ذخیره می‌شود.

۴. کتب و ابزار علمی و تحقیقاتی برای اهل علم و تحقیق متناسب با شأن آنها.

۵. وسایل و ابزار کار کسبه، پیشه‌وران، کشاورزان و سایر اشخاص که برای امرار معاش ضروری آنها و افراد تحت تکفلشان لازم است.

۶. تلفن مورد نیاز مدیون.

۷. مبلغی که در ضمن عقد اجاره به موجر پرداخت می‌شود، مشروط بر اینکه پرداخت اجاره‌ بها بدون آن موجب عسر و حرج گردد و عین مستأجره مورد نیاز مدیون بوده و بالاتر از شأن او نباشد.

مطالبه مهریه

مزایای مطالبه مهریه از طریق ثبت

مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت نسبت به مطالبه مهریه از طریق دادگاه مزایایی دارد که عبارتند از:

۱. کوتاه تر شدن زمان مطالبه مهریه

۲. امکان ممنوع الخروج کردن زوج توسط زوجه از طریق اجرای ثبت

۳. کمتر شدن هزینه به طوری که در مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت تنها نیم عشر (یک بیستم) دولتی پرداخت می شود در حالی که در مطالبه مهریه از طریق دادگاه علاوه بر نیم عشر (یک بیستم) ثبت دادخواست باید سه و نیم درصد بعنوان هزینه دادرسی نیز پرداخت شود. اقدام به مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت راهی بسیار آسان و کوتاه و کم هزینه به حساب می آید به ویژه برای افرادی که در زمان مطالبه مهریه اموالی به نام همسر آنها باشد.

آیا مطالبه مهریه به صورت هم زمان از طریق دادگاه و اجرای ثبت امکان پذیر است؟

اگر ما قبلا دادخواست مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت یا دادگاه را داده باشیم دیگر امکان شکایت مجدد در نهاد دیگر را نخواهیم داشت مگر این که بخشی از مهریه را از طریق دادگاه و بخش دیگر را از طریق اداره ثبت مطالبه کنیم زیرا امکان مطالبه همزمان مهریه از دو مرجع وجود ندارد.

در صورتی که بخواهیم یکی از پرونده های مطالبه مهریه بسته شود و فقط از طریق یک نهاد پیگیری شود مانعی وجود ندارد و بعد از درخواست ما پرونده مختومه می شود و چنانچه هزینه دادرسی را پرداخت کرده باشیم امکان عودت و استرداد مبلغ وجود ندارد.

در مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت چنانچه درخواست به مرحله اجراییه نرسیده باشد و زوجه از خواسته خود منصرف شود و بخواهد پرونده را مختومه اعلام نماید نیم عشر‌(یک بیستم) دولتی پرداخت نخواهد شد اما اگر در مرحله اجراییه و یا بعد از آن باشد هزینه مذکور قابل باز پس گیری نخواهد بود.

مرحله نهایی در مطالبه مهریه از طریق اجرای ثبت مرحله توقیف اموال زوج می باشد که در این مرحله پس از اخذ استعلام از مراجع ذیربط و مشخص شدن میزان دارایی زوج، دستور توقیف صادر می شود و زوجه می تواند وجوه، اموال منقول و اموال غیر منقول متعلق به زوج را توقیف کند. در صورتی که پرداخت مهریه میسر نشود از مرجع ثبتی درخواست برگزاری مزایده و فروش مال توقیف شده را پیگیری نماید.

در توقیف اموال مستثنیات دین و اموال غیر قابل توقیف نیز باید مورد توجه باشند. چنانچه پیش از صدور حکم قطعی محکومیت به پرداخت مهریه زوج به انتقال اموال خود اقدام نماید این عمل را نمی توان با عنوان انتقال به قصد فرار از دین تفسیر نمود و بهتر است پیش از بروز چنین وضعیتی مراحل ذکر شده را به کمک وکیل و مشاور حقوقی طی نمود.

نحوه ارتباط با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی پیام مشاور

مرکز مشاوره حقوقی « پیام مشاور » با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments