0
مطالبه مهریه بعد از طلاق

مطالبه مهریه بعد از طلاق امکان پذیر است

در فهم عوام این مسأله رسوخ کرده که اگر مادامی خانم از همسر خویش جدا شود، دیگر نمی تواند ادعایی نسبت به مهریه خویش داشته باشد. ولیکن از نگاه قانونی و حقوقی بدواً مُهر بطلان بر این نگرش می توان زد.

 به منظور تصدیق این دیدگاه به ماده ۱۰۸۲ قانون مدنی می توان استناد نمود: « به مجدد عقد، زن مالک مهریه می شود و می تواند هر نوع تصرفی که بخواهد در آن بنماید.»

مطالبه مهریه بعد از فوت زوجه

با عنایت به این مقرره قانونی به صرف حدوث عقد نکاح و تعیین مهریه و مالیت داشتن آن، زن می تواند مهر خویش را در حین رابطه زوجیت، پس از انقطاع رابطه زوجیت و حتی پس از فوت ایشان وراث قادر خواهند بود نسبت به اخذ آن از اموال زوج اقدام کنند.

حال اگر در رأی طلاق زوجین هیچ گونه توافق و تصمیمی نسبت به پرداخت یا مطالبه مهریه بعد از طلاق نگرفته باشند. در صورتی که نیاز به وکیل تلفنی رایگان دارید با ما تماس بگیرید تا تمامی مراحل را برایتان بازگو کنیم.

باید حتما در نظر داشته باشند که در طلاق نامه مهریه زوجه مشخص شود. تا زمانی که خانم خواستار مطالبه مهریه شد، مستند چنین ادعایی طلاق نامه ایشان باشد.

حال در نظر می گیریم که کیفیات فوق لحاظ گردیده و پس از حدوث طلاق خانم خواهان مطالبه مهریه خویش بعد از طلاق می باشد. با عنایت به سند طلاق که ماهیت اسناد رسمی را دارا می باشد و همچنین به موجب آیین نامه اجرایی شناسایی و توقیف اموال مدیون در اجرای مفاد اسناد رسمی طی نامه شماره ۹۰۰۰/۴۱۸۱۵/۱۰۰ به تاریخ ۲۶/۰۴/۹۸ ابلاغی از سوی رئیس قوه قضاییه، از تاریخ ذکر شده نحوه مطالبه مهریه بعد از طلاق یا پیش از آن محدود گردیده است. موسسه پیام مشاور در زمینه مشاوره طلاق رایگان میتواند بهترین گزینه برای دریافت مشاوره آنلاین و تلفنی برای حل مشکلات شما باشد.

بدین معنا که پیشتر زوجه اختیار داشت دو مسیر دادگاه یا اجرای ثبت محل را به انتخاب خویش پیگیری نماید.

مطالبه مهریه بعد از طلاق

مطالبه مهریه بعد از طلاق

ولیکن به موجب آیین نامه مزبور ماهیت اختیار به الزام تغییر یافته است. که به شرح ذیل قانون باید اقدام کند. ابتدائا خانم به منظور مطالبه مهریه بعد از طلاق باید با در دست داشتن طلاق نامه خویش به دفتر ازدواج یا طلاقی که صیغه طلاق آنجا جاری گردیده است.

به منظور احراز هویت خانم مراجعه نماید که پس از تحقق این امر، دفترخانه مزبور اجراییه مطالبه مهریه را صادر می نماید و خانم را ملزم به ارسال یک نسخه از آن به نشانی اقامتگاه آقا از طریق اداره پست می نماید تا آقا از مطالبه مهریه بعد از طلاق خانم آگاه گردد که به پرداخت آن اقدام گردد.

مطالبه مهریه بعد از طلاق/ آدرس اقامتگاه زوجه

لازم به ذکر است که هیچ الزامی در درج صحیح نشانی اقامتگاه آقا وجود ندارد که عمدتا متقاضیان مطالبه مهریه نشانی صوری را قید و اجراییه را به آن آدرس ارسال می کنند.

پس از اخذ اجراییه دفترخانه ازدواج و طلاق و ارسال آن به نشانی اقامتگاه آقا بنابر کیفیت فوق الذکر، خانم باید به اجرای ثبت محل زندگی خویش مراجعه نماید تا با تودیع اسناد فوق الذکر از قبیل اسناد هویتی خویش، طلاق نامه و اجراییه اخذ شده از دفتر ازدواج و طلاق و رسید پستی ارسال اجراییه به نشانی اقامتگاه آقا در دایره مربوطه مرجع ثبت، پرونده توقیف اموال آقا را مطرح نماید.

پس از تعیین تاریخ معرفی اموال از مرجع مربوطه و ابلاغ آن به خانم با ماهیت مطالبه مهریه بعد از طلاق، ایشان باید با حضور در آنجا در صورت وجود و علم به اموال اعم از منقول و غیر منقول آقا، آنها را معرفی تا نسبت به توقیف اموال معرفی شده اقدام گردد.

 اگر علم و اطلاع نسبت به اموال آقا نداشته باشد، می تواند درخواست صدور دستور استعلام دارایی و اموال ایشان را تقدیم کند تا پس از اخذ استعلامات مربوطه و وجود اموال آنها را بازداشت نماید.

ولیکن در اکثر مواقع آقا دارای اموالی نیست یا اینکه پیش از مطالبه مهریه بعد از طلاق از سوی خانم، اموال خویش را به وی انتقال داده است.

 در این صورت ماده ۱۱۳ قانون برنامه پنج ساله ششم توسعه مصوب ۱۳۹۵ مقرر می دارد. در صورت رعایت شروط ذیل خانم قادر است با اخذ گواهی از اجرای ثبت مبنی بر ناتوانی معرفی اموال آقا، از طریق محاکم دادگستری نسبت به مطالبه مهریه و طرح دعوا اقدام کند.

مطالبه مهریه و طرح دعوا چگونه است ؟

۱- اشخاص متقاضی اجرای اسناد رسمی لازم الاجرا (سند ازدواج یا سند طلاق) ابتدا به ادارات اجرای مفاد اسناد رسمی لازم الاجرای ثبت اسناد و املاک کشور مراجعه نماید. (که این شرط تحقق یافته است.)

۲- ادارات مذکور مکلف اند بلافاصله پس از تقاضای اجراییه، نسبت به شناسایی و توقیف اموال مدیون اقدام نمایند.

۳- محکوم له (خانم) می تواند به هر یک از دو صورت ذیل، با انصراف از اجرای مفاد سند به محاکم دادگستری رجوع کند:

الف- اگر اداره ثبت نتواند ظرف مدت دو ماه از تقاضای اجرا، نسبت به شناسایی و توقیف اموال متعهد سندی اقدام کند.

ب- اگر اداره ثبت نتواند ظرف مدت شش ماه از تقاضای اجرا نسبت به اجرای مفاد سند اقدام نماید.

ماده ۱۱۳ چه می گوید؟

با رعایت شرایط فوق الذکر در ماده ۱۱۳، خانم می تواند با اخذ گواهی مبنی بر عدم معرفی اموال به مرجع ثبت به دادگاه خانواده مراجعه کرده تا پس از ثبت دادخواست مطالبه مهریه خویش بعد از طلاق به یکی از دفاتر خدمات الکترونیک قضایی، روند دادرسی را پیگیری و آقا را ملزم به پرداخت مهریه نماید.

ولیکن در نظر داشته باشید که اگر آقا در صورت اثبات ناتوانی مالی در پرداخت تمام مهریه خانم، ملزم به پرداخت تمام مهریه نیست. بلکه باید به صورت اقساطی آن هم به تشخیص دادگاه پرداخت گردد. البته همه این موارد نیازمند اثبات ادعای اعسار در پرداخت محکوم به از سوی مدیون (آقا) می باشد.

ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده

همچنین اشاره می کنیم به ماده ۲۲ قانون حمایت خانواده مصوب ۱۳۹۱ که مقرر می دارد: هر گاه مهریه در زمان وقوع عقد کمتر از ۱۱۰ عدد سکه تمام بهار آزادی باشد وصول آن مشمول مقررات ماده ۲ قانون اجرای محکومیت مالی است.

چنانچه بیشتر از این میزان باشد در خصوص مازاد فقط با ملائت زوج قابل پرداخت است. دادگاه در صورت نپرداختن اقساط جلب صادر می کند و برای مازاد بر آن زوجه باید اموالی را که از زوج به دادگاه معرفی کند. با توضیحات فوق الذکر و فرآیند طولانی و سخت و انتخاب بهترین و سریعترین روش برای رسیدن به مقصد گرفتن وکیل خانواده بهترین راهی است که پیشنهاد می شود. 

نحوه ارتباط با مرکز مشاوره حقوقی تلفنی پیام مشاور

مرکز مشاوره حقوقی «پیام مشاور» با استفاده از بهترین و مجرب ترین کارشناسان، وکلای دادگستری این افتخار را دارد، مشاوره حقوقی تلفنی شبانه روزی را برای خدمت به هموطنان عزیز عرضه نماید.

مردم شریف ایران می توانند جهت ارتباط با ما از سراسر کشور با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۴۵ از طریق تلفن ثابت بدون گرفتن کد و پیش شماره از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ شب تماس گرفته و مشکلات حقوقی، قضایی، خانوادگی، خود را مطرح کرده و بصورت فوری پاسخ خود را از ما دریافت کنند.

مشاوره حقوقی تلفنی

guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments